Başbakan Ahmet Davutoğlu Beklenen Açıklamayı Yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu Beklenen Açıklamayı Yaptı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu görüşme sonrası açıklama yapılmamış ancak basın organları tarafından; Davutoğlu’nun Ak Partiyi olağanüstü kongreye götüreceğini ve kendisinin aday olmayacağı söylenmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu görüşme sonrası açıklama yapılmamış ancak basın organları tarafından; Davutoğlu’nun Ak Partiyi olağanüstü kongreye götüreceğini ve kendisinin aday olmayacağı söylenmişti.

Bugün saat 11:00 de toplanması beklenen Ak Parti MYK Toplantısı 1 saat gecikmeli şekilde 12:00 de başlayıp 12:40 civarında bitti. MYK sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun beklenen açıklaması gecikti. Başbakan Davutoğlu saat 14:15 gibi; basın açıklaması için kameraların önüne geçti. Basın açıklamasına yoğun bir ilgi vardı. Davutoğlu’nun basın açıklaması saat 14:54 te bitti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yapmış olduğu basın açıklamasında vatandaşlara önemli mesajlarda bulundu. Davutoğlu; 28 Ağustos 2014 tarihinde Ak Parti Genel Başkanlığı görevini devr alarak göreve başladığını belirterek, o gün vermiş olduğu bütün sözlerini tuttuğunu belirterek bunun şahidinin de millet olduğunu söyledi. Davutoğlu; Bugün geldiğimiz bu noktada birlikte bir muhasebe ve bundan sonraki gelecek perspektifimiz ile ilgili kanaatlerimizi paylaşma gerektiği inancındayım diyerek, bu yaklaşık 20 aylık süreç 3 döneme ayrılabilir dedi. Davutoğlu 1. Dönemi 28 Ağustos 2014 ile 7 Haziran 2015, 2. Dönemi 7 Haziran 2015 1 Kasım 2015, 3. Dönemi de 1 Kasım 2015 ve bugüne kadar olan süre olarak değerlendirdi.

Başbakan Davutoğlu, 3 kısma ayırdığı dönemlerde yaşananları kısaca anlatarak; herkesin merak ettiği soruyu sordu. Her şey bu kadar iyi giderken neden buraya gelindiği idi. Davutoğlu bu soruya şöyle cevap verdi: Değerli basın mensupları değerli vatandaşlar değerli Ak Parti mensupları partimiz yeni bir dönemin eşiğindedir. Son yapılan MKYK Toplantısı sonrası yaşanan gelişmeler çerçevesinde yaptığımız istişarelerle ve son olarak MYK’da arkadaşlarımla istişare ettikten son 22 Mayıs 2016 günü olağanüstü kongreye gitme kararı aldım. Milletimizin huzurunda şunu ifade ederim. Bizim dönemlerimiz bir başarı dönemidir. Benim bu kararı almamda herhangi bir şekilde hissettiğim bir başarısızlık duygusu ya da tarafımca atılmış bir adımdan duyulmuş bir pişmanlık söz konusu değildir. Yaptığım görevi hakkımla ve onurumla yaptım. Peki, neden böyle bir karar aldım. Hayat insana birçok şeyi öğretiyor ama benim akademik hayattan bu yana hiç terk etmediğim prensiplerim var. Birisi doktora yaparken profesör olmayı hedefledim ama hiçbir zaman hak ettiğim an gelmedikçe de peşinden koşmadım. Hiçbir zaman mevki ve makam talep etmedim. Başbakan başdanışmanlığı büyükelçilik dışişleri bakanlığı ve başbakanlık görevleri onurlu büyük görevlerdi herkes bilir yaşayanlar ve şahit olanlar bunların hiç birisini ben talep etmedim.  Hiçbirisi için bir an dahi lobi yapmak ya da bir şekilde talepte bulunmak niyetim olmadı. Bugünde böyle bir talebim olmadı. Elhamdülillah her iki kongrede de mutabakatla genel başkan seçildim. Mutabakatın olmadığı bir yerde de genel başkanlığa aday olmayı düşünmem. İkincisi hayat bazen sorarlar hayatta en güçlü insan kimdir? Benim için en güçlü insan kendisi ile barışık olan insandır yaptığından emin olandır. Kalbi ile yüreği ile yüzleştiğinde yüreğiyle barışık olandır. Hayatta inanmadığım hiçbir şeyi savunmadım inandığım hiçbir şeyden de geri adım atmadım. Kimse ile pazarlık yapmadım inandığım değerler ve ilkeler uğruna pazarlık esasına dayalı bir mevki makam hesabının içinde de olmadım. Üçüncüsü  Ben yola çıktığımız arkadaşlarımın benimle olduklarını bilmek isterim, olmadıkları anda bana söylemelerini arzu ederim. Son MKYK'da yaşananlar benim için önem imtiyaz etmiyor. Ancak yöntemi refik olmak ile bağdaştırmadım. Hedef önemli ise hepimizin bir muhasebe yapması gerekiyordu. Bu anlamda yaptığım istişareler neticesinde AK Parti'nin birliğinin devamı için refik değişmesinde ise genel başkan değişiminin doğru olacağı kanaati etkili oldu. Bu bağlamda önümüzdeki kongrede aday olmayı düşünmüyorum dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.