Başbakan KİT Taşeronları ve Asgari Ücret Açıklaması

Başbakan KİT Taşeronları ve Asgari Ücret Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım Yurt dışına çıkmadan önce taşeron işçilere kadro ve asgari ücret miktarı hakkında önemli açıklamalar yaptı. 50 Bin Kit taşeron işçileri kadroya alınacak mı...

Başbakan Yıldırım’dan Taşeron ve Asgari Ücret Açıklaması
Bangladeş’e giderken Esenboğa Havalimanı’nda soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, taşerona kadro konusunda da açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 900 bin kişinin merakla beklediği taşerona kadro çalışmalarında artık sona yaklaşıldığını ifade etti. Askeri ücret çalışmalarında da en makul olanı yapacaklarını söyledi. 

Taşeron Düzenlemesi
Taşeron düzenlemesine ilişkin taslar ortaya çıkmış olsa da doldurulması gereken pek çok boşluk vardı. Bu boşluklardan biri de KİT’lerde çalışan taşeron işçiler konusuydu. Başbakana bu konudaki soru da gazeteciler tarafından yöneltildi. 

Başbakan, taşeronların devlette daimi kadrolu olması için çalışmalarda neredeyse sona gelindiğini ifade etti. Bu düzenlemenin içeriğine ilişkin olarak henüz açıklama yapmadıklarını ifade etti. Bu yüzden söylenenlere itibar edilmemesini ve yakın zamanda açıklamanın yapılacağını söyledi. 

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak
Görüşmeleri başlayan asgari ücret düzenlemesi de başbakana yöneltildi. Başbakan Türk İş’in teklifini sunduğunu, Disk’in teklifinin beklendiğini ifade etti. Daha sonra tarafların bir araya gelerek görüşmelere başlanacağını söyledi. Yapılan müzakereler sonucu en uygun şartlarda mutabakata varılacağını ifade etti. Hükümetin yıllardan beri çalışanlara enflasyonun altında ücret vermediğini, yine vermeyeceğini ifade etti. 

Başbakan Binali Yıldırım, askeri ücret beklentilerine ilişkin sır vermedi ancak hükümetin gerekli önlemleri aldığını ifade etti. Bu açıklamalar sonrasında da asgari ücretli çalışanların maaş belirsizliği halen devam ediyor. Görüşmelerin sonuçlanması ile asgari ücretin beklentileri karşılayıp karşılamayacağı belli olacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum