Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten Taşerona Kadro Açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten Taşerona Kadro Açıklaması

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeronların kadroya ne zaman geçirilecekleri ve kamuda nasıl istihdam edilecekleri konusunda bilgiler verdi.

Kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda sona gelindi. Daha önce birçok hükümet yetkilisi konu ile ilgili açıklamalarda bulunmuş; 2016 Mart Ayı içerisinde konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kuruluna getireceklerini ifade etmişlerdi. Mart ayına girdiğimiz şu günlerde 700 bin civarında kamuda çalışan taşeron işçisinin kadro umudu devam ediyor.

Hükümet yetkilileri; kamuda çalışıp asıl işi yapan 150 bin civarında taşeron işçisine kadro verileceğini ifade etmişlerdi. Kamuda çalışan 700 bin civarında taşeron işçilerinden kimin asıl işi, kimin yardımcı sınıf hizmetler sınıfında çalıştığı konusunda hükümet yetkililerinden net bir açıklama yapılmadığından, 700 bin civarında taşeron işçisinin kadro umudu devam ediyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerinden kimin asıl işi, kimin yardımcı sınıfındaki işleri yaptığı tam olarak ifade edilmemiş olsa da; kurumlarda yapılan çalışmalar doğrultusunda, kimin asıl iş kimin yardımcı sınıf hizmetlerinde değerlendirildiğinin haberini yapmıştık.

Bu konuyu siz değerli okuyucularımız için yakından takip edip; hükümet yetkililerinden bir açıklama yapılır yapılmaz siz değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz. Konu ile ilgili son açıklama Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’ten geldi. Şimşek, taşeron işçilerinin kadroya geçirileceği tarih hakkında açıklamalar yayarak; acil eylem planımızda kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesine ilişkin düzenlemeleri 21 Mart 2016 tarihine kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndereceğimizi Maliye Bakanımız Naci Ağbal ifade etmişti. Konuya yönelik çalışmalarımızda da mesafe kat ettik. İnanıyorum ki zamanında düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilir diyen Şimşek, kamuda asıl işi yapan taşeron işçilere kadro verilmesi konusunda Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısı yaptıklarını belirterek, buna ilişkin çalışmaların son hızla devam ettiğini söyledi.

Çalışmaların tamamlanmaması nedeniyle kamuda çalışıp asıl işi yapan taşeron işçilerine kadro vereceğimiz bir tarih belirtmenin zor olduğunu söyleyen Şimşek, ancak konuya ilişkin bir yol haritasının olduğunu ifade ederek, daha önce zaten hükümetimiz asgari ücretliler ile taşeron işçilerin çalışma şartlarını ve mali durumunu ciddi şekilde iyileştirdi. Şimdi bir kısmında da toplu sözleşme var, orada da ayrı bir süreç işliyor. Daha önce net olarak asıl işte çalışanları bir şekilde kamuda istihdam edeceğiz dedik ama istihdam şeklini söylemedik. O konuya ilişkin nihai kararların verilmesi gerekir, inanıyorum ki yakın dönemde bunlar da sonuçlandırılacaktır dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum