Başbakan Yardımcısı Şimşek BEST’dair Açıklama

Başbakan Yardımcısı Şimşek BEST’dair Açıklama

Otomatik katılım Bireysel Emeklilik Sisteminde katılım oranları çok kötü durumda. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığımız programda çok yüksek katılım beklediğimiz BEST ile vatandaşın geleceğinin daha iyi olması için çabalarımız olumsuz sonuç verdi..

Başbakan Yardımcısı Şimşek otomatik katılım zorunluluğu getirdiğimiz BEST sisteminde ayrıca memurların ve işçilerinde ayrılma imkanı sunmuştuk. Bu sistemle fonda toparlanacak olan para ile devlet katkısı ile birlikte ikinci bir emekliliğin önünü açmıştık.

Şimşek bu katılımın yüksek derecelere gelmesi için devlet teşvikini yüksek tutmamıza rağmen maalesef  aldığımız raporlara göre katılımın çok düşük olduğunu görmekteyiz. 2017 yılı ocak ayından itibaren sisteme zorunlu dahil edilen kişi sayısının 6 Milyon civarında olduğunu görmekteyiz.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek 6 milyon kişinin BEST sistemine dahil edildiği ancak sistemden ayrılan çalışanların yarısından fazlasını %54 oranında çıkış yaptığını elimizdeki son raporlarda görmekteyiz. Bireysel Emeklilik Sisteminin yeniden ele alınarak dizayn edilmesi gerekliliğine vurgu yaparak uzmanlara çalışmaları başlatın talimatının verildiği bilgisine yer verildi.

Ayrıca kıdem tazminatı ile ilgili soru üzerine Şimşek dünyada bir çok örneği bulunan ancak işveren ve işçilerin arabuluculuk veya fon ile yapılması hususunda, devletin yani kamunun müdahalesinin doğru olmadığını çünkü gelecekteki meslek guruplarının değişkenliğine dikkat çeken şimşek ancak hali hazırdaki modelin doğru olmadığı kanısındayım dedi.

Zorunlu trafik sigortası bilindiği üzere tavan fiyat uygulamasına geçilmiştir. Vatandaşlar yönünde almış olduğumuz tedbirler karşısında acentelerin çıkartmış olduğumuz yasa ve yönetmeliklere karşı durmaları sonucunda bu almış olduğumuz tedbirlerin misli ile tedbir almamıza yönlendirmektedir.

Katar krizine yönelik olarak açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Katar ile diyalogumuz ticari esaslar üzerine oturtulmamalı esasen tarihten gelen bir dostluk ve kardeşlik bağımızın olduğunu ve yalnız bırakmaya hiçbir şekilde gönlümüzün elvermediğini söylemeliyiz.

Ortadoğuda artık barışın hakimiyet süreceği yıllar olması temennimiz gün geçtikçe büyümekte bu sebeple ve Katar devleti ve halkının bu krizden zarar görmeden çıkmasını istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağımızı ve yalnız bırakmayacağımızı söylüyoruz, dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum