Başbakan Yıldırım Taşeron Açıklaması 10 Madde Tamam

Başbakan Yıldırım Taşeron Açıklaması 10 Madde Tamam

Başbakan Yıldırım gündem başlıklarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları arasında Taşeron 10 Maddesi tamamladığını açıkladı.

Başbakan TBMM de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Torba kanunda çıkacak bazı değişiklikler olduğu ve Taşeron konusunda kesin bir sonuç alacakları sistem geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Torba Kanunla hem işçi hem işveren taraflarını düşünerek belirli kriter çerçevesinde kanun oluşturulmaya çalışıldığını anlattı. Torba Kanun ile gelebilecek ilk 10 madde haberin alt tarafında yer verilmiştir.

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti: Genel Kurul’da görüşülmeye başlanan arabuluculuk müessesi tasarısı sanıyorum tamamlanacak. Geçen hafta 10 maddesini tamamladı. Bu hafta da inşallah yasalaştıracağız dedi. Yapılan çalışma sonucunda sorunları çözebilecek ciddi bir düzenleme oluşacak dedi.

Arabuluculuk Müessesiyle ilgili Başbakan Yıldırım, Malum iş kanunlarının yanlış yorumlanarak hem işveren hem işçi tarafında ciddi mağduriyetler oluyordu. Bu arabuluculuk müessesiyle işler işin başında çözülmüş olacak dedi.

İşte getirilmesi (Çalışması Yapılan) belirgin olan 10 madde: Taşeron istihdam şekli, Maaş düzenlenmesi şekli, Alınacak Tazminat haklarının düzenlenmesi, Taşeronda Emeklilik Hakkı, İş Güvencesi Hakkı, İşverenle Taşeron arasında Hukuk Sözleşme hakkı, Taşeron Çalışanlarının Sendikal Hakkı, Taşeronlarda İzin Hakları, Sosyal Güvenlik Hakkı ve Taşeronların İdare Hakkı şekilleri kabaca netleşmek üzere olan haklarda çalışmalar devam etmektedir.

Başbakan açıklamasında sonuçlanması yıl sonunu bulacak tasarıda nelerin değişeceği torba kanun ile daha net bir şekilde yapılmaya çalışılmaktadır dedi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.