Başbakandan Asgari Ücretlilere Müjde

Başbakandan Asgari Ücretlilere Müjde

Asgari Ücret Tespit Komisyonun bugün karara bağladığı ücret zammının ardından. Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklama geldi.

Sosyal ve Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu bugün saat 11:40’ ta Asgari ücret zammını açıklamıştı. Yapılan zammın % 8 olduğu ve brüt 1. 777 TL,  net ele geçenin 1. 404 TL olarak açıklamıştı.

Ancak her yılın son üç ayında vergi dilimine girence asgari ücretin altına düşmekte ve bu vergi dilimleri değiştiğinden dolayı ücretlerin bir hayli düştüğünden yakınan asgari ücret ile çalışan ve iş konfederasyonları bunu daha önce dile getirmişti.

Başbakan Yıldırım bu sesi duyarak 2017 yılının son üç ayında vergi dilimine giren asgari ücret vergi diliminden muaf bırakılacağını açıkladı. Yani senenin son üç ayında vergi dilimine giren asgari ücret ile çalışan örneğin : 2016 maaşı 1. 304 TL olan asgari ücretten kesilen aylık matrah olanı brütten kesilince 1. 279 TL’ ye kadar düşmekteydi.

Asgari ücret tespit komisyonu İşçi konfederasyonu masada dile getirse’ de vergiden muafiyet olmayacağını tespit komisyonu belirlemişti. Ancak Sayın Başbakan Binali Yıldırım bu sese kulak vererek, vergi diliminden muafiyet olacağını açıkladı. Vergi dilimi muafiyetinin getirdiği yükü ise Maliye Bakanlığı tarafından görüşülüp çözüm bulunacağını cari açığa bir zararı olmayacağını açıkladı.

2017 Asgari ücret net 1. 404 TL olup yılın ikinci yarısında zam yapılmayacağını bu zammın vergi muafiyeti ile karşılandığı söylendi.  Başbakan Yıldırım 2017 umarım başta istihdam olmak üzere yatırım ve refah yılı olacağını ekleyerek asgari ücretli kardeşlerimize hayırlı olsun dedi.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.