Başbakanlık’tan  Yıllık İzinler Hakkında Açıklama

Başbakanlık’tan Yıllık İzinler Hakkında Açıklama

Başbakanlık 18 Temmuz tarihinde yayınladığı genelgeyle, yıllık izinleri ikinci bir emre kadar iptal etmişti. İşte yıllık izinler hakkında son durum…

4 Ağustos tarihinde hac görevini yerine getirmek için ilk kafile yola çıkacak. Fakat izinleri iptal olan devlet memurlarının kutsal topraklara gitme umudu hala geçerli mi? Başbakanlık Personel Prensipler Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamayla hac görevini yerine getirmek amacıyla kutsal topraklara gidecek hacı adaylarını rahatlattı. Açıklamaya göre; hac görevini yerine getirecek kamu personelleri, içinde bulundukları durumu belgeleyerek hac süresinde yıllık izinlerini kullanabilecekler.

Başbakanlık genelgede bunun dışında bir bilgi vermedi. Yıllık izinlerin ne zaman kullanılmaya başlanacağı hakkında da elimize henüz bir bilgi ulaşmış değil. İşte Başbakanlık’ın yaptığı açıklamadan bir kesit :

“15 Temmuz silahlı darbe teşebbüsü nedeniyle hakkında idari soruşturma ve adli soruşturma işlemi başlatılan veya görevden uzaklaştırılan personel hariç olmak üzere, Hac görevini yerine getirecek kamu çalışanlarına taleplerini bildirmeleri halinde; durumun belgelenmesi kaydıyla ibadetlerini yerine getirecekleri süre boyunca yıllık izin verilebilecektir.”

Peki İzinleri İptal Olan Memurlara Yol Masrafları Ödenecek Mi?

Başbakanlık, yol masrafları hakkında bir açıklama yapmadı fakat Sayıştay Genel Kurulu’nun almış olduğu kararlar doğrultusunda yıllık iznini kadroda bulunduğu il dışında geçirirken genelge gereği görev yerine dönen kamu çalışanlarına yol masrafı ve yevmiyenin verilmesi gerekmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.