Başkanlık sistemi 15 madde teklifi Ak Parti’den

Başkanlık sistemi 15 madde teklifi Ak Parti’den

Devlet Bahçeli’nin teklifi üzerine Başbakan Binali Yıldırım teklifi meclise kısa sürede sunulacağını belirtmesi üzerine Ak Parti kurmayları Başbanlık sistemi ile ilgili Anayasa değişikliği çalışmalarına başladı.

Başkanlık sistemi kısa süre içerisinde meclise gelmesi planlanıyor. Ak parti’nin 2012 yılında önerdiği metin içinde yer alan ve başkan ve meclis’in karşılıklı olarak birbirini feshedebilme yetkisi veren madde metinden çıkarılması konusundada mutabakata varıldı. Cumhurbaşkanı kurmayları, Ak Parti kurmayları ve Mhp Kurmaylarıda Başkanlık Sistemi Üzerinde Çalışmalara başladı. İşte Detaylar.

Milletvekili yaşı düşmüş olacak bu madde ile TBMM 550 milletvekilinden oluşacak. 18 yaşını dolduran ilköğretim mezunu her vatandaş milletvekili seçilebilecek. Milletvekilleri, yasama dokunulmazlığına sahip olacaklar. TBMM, bütçeleri onaylayacak. Hükümetten gelen tasarılar yerine kanunlar, 'teklif' olarak milletvekilleri tarafından verilecek. Meclis Teskeresine gerek kalmadan tek başına ani müdahale kararı verebilecek bu madde ile, TBMM'den geçen kanunlar, Başkan tarafından onaylanarak yürürlüğe girecek. Başkanın, kanunları veto etme hakkı olacak. Ancak Bütçe kanunlarını veto yetkisi bulunmayacak. Savaş ilanına TBMM karar verecek. Başkan da, ani bir silahlı saldırı olması halinde silahlı kuvvetlerin derhal kullanılmasına karar verebilecek. Başkan TBMM'ye olağanüstü toplantıya çağırabilecek.Milletvekili değil halk seçecek bu madde ile, Başkan, 40 yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip vatandaşlar arasından, halk tarafından seçilecek. Başkanın görev süresi 5 yıl olacak. Bir kimse en fazla iki defa Başkan seçilebilecek.Başkanlığa son genel seçimde en az yüzde beş oranında oy almış olan siyasi partiler ile en az yüz bin vatandaş aday gösterebilecek.

Başkanın görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir sebeple boşalması halinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde seçime gidilecek. Seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Başkan seçilmiş olacak. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılacak. Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış iki aday katılacak ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Başkan seçilmiş olacak. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde yapılacak oylama referandum şeklinde olacak. Aday, geçerli oyların çoğunluğunu aldığı takdirde Başkan seçilmiş olacak.Anayasa mahkemesine dava açma hakkı elde ediliyor bu madde ile, Başkan, gerekli gördüğü takdirde, yasama yılının ilk günü TBMM'de açılış konuşmasını yapabilecek. Kanunlar ve TBMM İçtüzüğüyle ilgili Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açabilecek. Başkanlık kararnamesi ve yönetmelik çıkarma yetkisi verilmiş olacak bu madde ile, Başkan, genel siyasetin yürütülmesinde ihtiyaç duyduğu konularda Başkanlık kararnamesi çıkarabilecek. Başkan, kanunların uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla, yönetmelikler çıkarabilecek. Başkan hakkında, kişisel ya da göreviyle ilgili bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının en az üçte ikisinin vereceği önerge ile soruşturma açılması istenebilecek. Meclis, bu istemi en geç bir ay içinde görüşüp gizli oyla karara bağlayacak. Başkanlık kararnamesi ile Bakanlar belirlenicek ve milleyvekili statüsünde olacaklar bu madde ile, Başkan seçilenin oy pusulasında Başkan Yardımcısı adayı olarak yer alan kişi Başkanın seçildiği anda Başkan Yardımcılığına seçilmiş olacak. Başkanlık makamının herhangi bir nedenle boşalması halinde, seçimlere kadar kalan sürede Başkan Yardımcısı Başkanın yerine görev yapacak ve Başkanlık yetkilerini kullanacak. Bakanlar, Başkan tarafından atanacak ve görevden alınacak. Her bakan, Başkana karşı sorumlu olacak. Bakanlar milletvekilleri ile aynı hukukî statüye tâbi olacaklar ve milletvekillerinin sorumsuzluk ve dokunulmazlığına ilişkin hükümlerden yararlanacaklar. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilât yapısı Başkanlık kararnamesi ile düzenlenecek.

Önceki secimlerdeki milletvekili yedekliği getiriliyor bu madde ile, Siyasi partilerin seçim çevrelerindeki milletvekili aday listelerinde bulunup da seçilemeyen adaylar bulundukları sıra esas alınarak yedek milletvekili sayılacaklar. Milletvekilliklerinde boşalma olması halinde boşalan üyelikler öncelikle o seçim çevresindeki asıl aday listesinde bulunup da seçilemeyen yedek milletvekilleri ile doldurulacak. Başkan, başkan yardımcısı, bakanlar ve milletvekilleri göreve başlarken "İnsan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı kalacağıma; Devletin bağımsızlığını, ülkenin bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma and içerim" şeklinde yemin edecekler. Başkanlık ayrı Milletvekili ayrı seçim yapılacak bu madde ile, AK Parti'nin önerisinde, "Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Başkanın seçimlerin yenilenmesine karar vermesi" başlığıyla düzenlenen maddede, "TBMM veya Başkan tek başına her iki organın seçimlerinin birlikte yenilenmesine karar verebilir" hükmü getiriliyordu. AK Parti'de, başkanlıkla ilgili pakete ilişkin yapılan ilk değerlendirmelerde "karşılıklı fesih" imkanı getiren bu maddenin metinden çıkartılması benimsendi. Madde, başkan ya da TBMM'den herhangi birinin "seçim" kararı alması durumunda diğerinin seçimlerinin yenilenmesini de öngörüyordu. Bir çok yetki içeriyor bu madde ile, TBMM seçimlerinin yenilenmesine karar verebilecek. Bakanları atayacak ve görevlerine son verecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanlığını temsil edecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanılmasına karar verebilecek. Sıkıyönetim veya olağanüstü hal ilân edebilecek ve sıkıyönetim veya olağanüstü hal kararnamesi çıkarabilecek. Başkan Devletin ve yürütmenin başı olacak. Yürütme yetkisi Başkana ait olacak. Başkan, Devlet başkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milleti'nin birliğini temsil edecek, Anayasa'nın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetecek. Başkan, yürütmenin başı olarak genel (iç ve dış) siyaseti yürütebilecek.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.