Başkanlık Sistemi için Son Hafta

Başkanlık Sistemi için Son Hafta

Anayasa Değişikliliği ve Başkanlık sistemi için son haftaya girdik. Başkanlık Sistemi değişikliliği için son dakikada CHP" ye çağrıyı Başbakan Binali Yıldırım yineleyerek gelin sizinde katkınız olsun dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ ın 15 Temmuz sonrası devreye girmesiyle, Başbakan Binali Yıldırımın muhalefet parti başkanlarıyla görüşmeleri sonucu Başkanlık ve Anayasa değişikliği için son haftalara girildi.

Cumhuriyet sistemi ile oligarşi bürokratik ve sistemsel olarak karar alma ve kararı anında uygulamaya koyma gecikmeleri sebebiyle bu sistemin vatandaşlar üzerinde etkisi ve ülkenin uluslarası arenada siyasi gücünü azatlığı gibi kamu hizmetlerinin gecikmesine ve siyasilerin karar alma yetkisini geciktirmektedir. Son dakikaya kadar Anayasa değişikliliği ve Başkanlık sistemi için CHP kapılarının açık olduğunu bir kez daha Başbakan Yıldırım söyledi.

Başkanlık sistemine geçilmesi için 1961 yılından bu yana siyasiler, yazarlar, üniversitelerde tezler hazırlayan profesörlerin gazetelere demeçlerine bakıldığında ülkemizin zamanından ne kadar çalındığı ortada. 57 yıllık hayal olan Başkanlık sistemi Ak parti ve Milliyetçi Harekat partisinin anlaşmasıyla ve vatandaşların desteğiyle hayal olmaktan çıktı gözüyle görülmekte.

Başbakan Binali Yıldırım ve Devlet Bahçelinin 1 Aralık 2016 tarihinde Anayasa değişikliği ve Başkanlık sisteminin değişikliği için ortak bir açıklama yaparak birkaç pürüz harici mutabık kaldık. Gelecek hafta Ak partinin teklifi ile TBMM’ de olacağını vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım Milliyetçi Harekat partisinin desteği ile 267’ yi geçeceklerini açıkladı. MHP lideri Bahçeli görüşmelerimiz olumlu geçmiş olup milletimizin iradesiyle gerçekleşecek olan Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi için hayırlı olmasını ümit ediyorum dedi.

Başbakan Yıldırım önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacağımız Anayasa değişikliği ve Başkanlık sistemi için Meclis çalışmaları süreci resmen başlamış olacak. Yasalarımız çok açık Meclis görüşmeleri 3 veya 4 gün gecikme tahmin ederek çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz 60 gün içerisinde milletimize giderek referandum yapacaklarını söyledi. Yıldırım Ak partinin 317 milletvekili bulunduğunu fire vermeyeceklerini umduğunu ve MHP’ nin yüksek katılımda bulunacağını umduklarını 330 evet oyunu bulmama olasılığı olduğunu ancak referandum için sayının yeterli olduğunu artık halkımızın teveccühüne kaldığını söyledi.

Yıldırım ve Bahçeli Cumhuriyet Halk partisinin bu değişim dönüşüme destek vermemesi kendi tabanı tarafından hoş karşılanmadığı çünkü ülkemizin daha hızlı karar alma bürokratik engelleri aşarak vatandaşlarımıza hızlı hizmet sunma yolunu açan bu sistemde yer almayarak muhalefetini sürdürmesi manidardır, dedi. Bu hayır muhalefeti CHP tabanında Anayasa değişikliliğine ve Başkanlık seçimine sıcak bakarken üst akıl tabanı dinlememekte . Bunların korkuları CHP – HDP koalisyonunun bir daha kurulamamasıdır dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.