Başvuru Almayan Kurum Nereye Şikayet Edilir

Başvuru Almayan Kurum Nereye Şikayet Edilir

Bildiğiniz gibi kamu kurumları, belediyelerin ve il özel idarelerinin gerek İŞKUR üzerinden, gerekse diğer ilan sitelerinden yayınladıkları personel alım ilanlara başvuru yapan adayların bazı sıkıntıları şikayet konusu edilmektedir.

Yapılan şikayetlerin başında ise, ilgili belediye veya özel idarenin personel alım ilanına başvuru yapmalarına rağmen başvurularının değerlendirilmeye alınmaması gelmektedir.

Böyle bir uygulamaya maruz kalan adaylar bu konuda ne yapacaklarını bilememektedir.

İlgili Yönetmelik hükümleri personel alımlarının nasıl olması gerektiğini belirtmektedir

Personel alımlarında; Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 27 inci maddesinde ve Mahalli İdarelere İlk Defa Atanacaklara Dair Sınav ve Atama Yönetmeliğin 12. maddesinde yazılı hükümler doğrultusunda işlem yapılması gerekmektedir.

Bazı belediye ve il özel idarelerinin personel alım ilanlarına başvuru yapan adayların şartları tutmasına rağmen ilgili mevzuat hükümlerine aykırı olarak giriş sınavına çağrılmadıkları dile getirilmektedir.

CİMER başvuru sizin için uygun bir seçenek olacaktır

Tüm şartlarınız tutmasına rağmen başvuru yaptığınız belediye veya il özel idaresinin başvurusu kabul edilen ayların yer aldığı listede isminiz yoksa ve neden kabul edilmediğiniz konusunda herhangi bir açıklama da yapılmamışsa CİMER yoluyla başvuru yaparak neden giriş sınavına katılacak adaylar arasında gösterilmediğinizi sorabilirsiniz.

İlgili belediyenin veya il özel idaresinin vereceği cevap sizi tatmin etmiyorsa;

Ombudsman rersmi internet adresine girerek, konuyu Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) iletebilirsiniz. Bu aşamadan sonra KDK ilgili idarelerden gerekli bilgileri isteyecek ve duruma göre yapılan işlemin uygun olmadığına dair tavsiye kararı alabilecektir. KDK'ya başvuru yapabilmeniz için, öncelikler CİMER üzerinden neden giriş sınavına çağrılmadığınıza yönelik itiraz başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Kamu Denetçiliği Kurumunun vereceği tavsiye kararını yerine getirmeyen idareler için bu kez de Kamu Görevlileri Etik Kuruluna başvuru yapabilirsiniz.

6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun ilgili maddesi gereğince, KDK'nın vereceği tavsiye kararı sonrasında biraz bekleyip ilgili il özel idaresi veya belediyenin tavsiye kararına uymaması halinde dava açabileceksiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.