Bayram İkramiyesinin Herkese 2000 TL Olması TBMM’de

Bayram İkramiyesinin Herkese 2000 TL Olması TBMM’de

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM’de. Hak eden herkese 2000 TL olması gündemde.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılması TBMM plan ve bütçe komisyonuna geldi. Teklif ile bayram ikramiyesi almaya hak kazanmış tüm vatandaşların 2000 Türk lirası ve kesintisiz bayram ikramiyesi almalarının sağlanması öngörülüyor. İşte detaylar.

Bayram ikramiyesi kimlere yatıyor?

Türkiye'de 5 milyon 964 bini SSK, 1 milyon 654 bini Bağ-Kur, 1 milyon 569 bini emekli sandığı statüsünde olmak üzere toplamda 9 milyon 187 bin emekli vatandaşımız bulunmaktadır. Emekli olmadan aylık bağlanan vatandaşlarımız da dahil edildiğinde bu sayı 13 milyonu bulmaktadır.

bayram-ikramiyesi.jpg

Ülkemizde 8 milyona yakın emekli açlık sınırının ve asgari ücretin altında maaş alırken, milyonlarca ölüm aylığı, dul ve yetim aylığı ve sürekli iş göremezlik geliri alan vatandaşlarımız ise adeta yaşam mücadelesi vermektedir. Ülkemizin yıllardır içinde bulunduğu zor ekonomik koşularında geçinmeye çalışan emeklilerimizin birçoğu başka işlerde halen çalışmaya devam etmekte ve yüz binlercesi halen iş aramaktadır. Emeklilerimizin büyük bir bölümü ekmeğe muhtaçken birçok bürokratın aldığı çoklu maaşlar ise kamu vicdanım derinden yaralamaktadır.

Bayram ikramiyesi ne kadar

1000 TL olan bayram ikramiyesi 2021 yılında 1100 TL olmuştur. Ülkemizin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alınarak 1.100 TL olan Bayram İkramiyesinin 2.000 TL’ye çıkartılması ve kesintilerin uygulanmaması gerekmektedir. Enflasyonun ve işsizliğin arttığı ülkemizde yapılacak bu değişiklikle emekli vatandaşlarımıza ve hak sahiplerine en azından bayramlardan önce bir nefes alma imkanı tanınmalıdır.

Bayram İkramiyesi kimlere ödenmektedir?

Bayram ikramiyeleri;

 • emekli aylığı yaşlılık aylığı,
 • vazife malullüğü aylığı,
 • malullük aylığı,
 • ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara,
 • ayrıca aylık alan şehit yakınları,
 • gaziler,
 • muharip gaziler,
 • güvenlik korucuları,
 • şampiyon sporcular,
 • terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine ödenmektedir.

Bayram ikramiyelerindeki farklılıklar

Bilindiği üzere ülkemizde vefat eden sigortalının maaşı, mirasçılarına (hak sahiplerine) maaşta belirlenen oranlarda kesinti yapılmak kaydıyla aylık bağlanmaktadır. Ölüm aylığı olarak da bilinen ve bu aylığı alan yüz binlerce vatandaşımız ile emekli olmaksızın maaş almaya hak kazanan vatandaşlarımız bu kesintiler yüzünden zaten zorluk yaşarken, bayram ikramiyelerinde de kesintiler yapılmakta;

 • 1100 TL olarak belirlenen bayram ikramiyesi kimi emekli yakınlarına 850,
 • kimilerine ise 550 TL olarak ödenmektedir.

Emekli maaşları, emeklileri açlığa mahkum etmişken; vefat eden emeklilerin ailesine kalan maaşta yapılan kesintiler bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Yapılacak değişiklik ile bayram ikramiyesi almaya hak kazanmış tüm vatandaşların eşit bayram ikramiyesi alması hedeflenmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum