Bayramda Çalışanlar Ek Ücret Hakkına Sahip

Bayramda Çalışanlar Ek Ücret Hakkına Sahip

Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olmasıyla beraber tatilin keyfini çıkarmak isteyenler memleketine veya tatil yerlerine gitmeye başladı. Bayram tatilinde çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız da var. Peki tatil kapsamında çalışan vatandaşlara ek ücret öden

Kurban Bayramı tatili kapsamında 10 günlük iznin keyfini çıkaracak olanlar da var işi gereği çalışmak zorunda olanlar da vardır.

Anayasada yer alan bir kanunla bayramda çalışan sigortalı işçiler ek ücret hakkına sahip. Çalışmak zorunda olanlar her ne kadar tam anlamıyla tatil yapamasa da çalıştığı gün kapsamında ek ücret alabilecek.

Bayram tatilinde çalışacak olan vatandaşlara verilecek olan ücret 4857 sayılı İş Kanunu’na göre belirlendi. Peki sigortalı çalışanların alma hakkı bulunan ek ücret ne kadar olacak?

Bu konuya açıklık 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında getirildi. İş Kanunu’na göre bayramda çalışılan her bir gün için iki gün çalışmış gibi hesaplanarak yevmiye verilecektir. Yapılan bu hesaplama arife günü öğleden sonra çalışan işçiler için de geçerlidir.

4857 sayılı İş Kanunu’nda bahsedilen bir diğer konu ise ulusal bayram ve genel tatil günlerinde toplu iş sözleşmesi imzalanırken herhangi bir hüküm belirtilmediyse işçilerin çalışması için işçinin onayı alınması zorunludur.

Kanunda belirtilen maddelerden de anlaşılacağı üzere sigortalı işçiler sözleşmelerinde ayrı bir madde belirtilmemişse bayramda çalışmayabilirler. Bayramda çalıştırılamayacak bir diğer grup ise çocuk ve genç işçilerdir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum