Bayramda Çalışanlara Çalıştığı Gün Kadar Ek Ücret

Bayramda Çalışanlara Çalıştığı Gün Kadar Ek Ücret

Bayramda çalışmak zorunda kalan işçiler için çalıştığı süre boyunca günlük yevmiyesinin iki katı verilmelidir. Detaylar haberimizde…

Bazı iş yerleri, çalışanlarından bayram süresinde de çalışmalarını istemektedir. Fakat bu istek doğrultusunda, işverenler çalışanlarına normalden fazla maaş vermeleri gerekmektedir.

4857 sayılı kanunun 47. Maddesinde yer alan bilgilere göre “İşyerlerinde çalışan işçilere, kanunlarda ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde çalışmazlarsa, bir iş karşılı olmaksızın o günün ücretleri tam olarak, tatil yapmayarak çalışırlarsa ayrıca çalışılan her gün için bir günlük ücreti ödenir.” şeklinde kanun maddesi bulunmaktadır.

Yani bayram tatilinde çalışmak zorunda kalan işçiler 4857 sayılı kanun kapsamında çalıştığı gün kadar ek ücret almaları gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse günlüğü 50 TL olan bir işçi, bayramda iki gün çalışırsa maaşına ek olarak 100 TL daha alması gerekmektedir. Çift yevmiye müjdesi, arefe günü öğleden sonrayı da kapsamaktadır. Bayramda fazla mesai yapan kişilerin maaşları ek ücret de dahil olarak ödenmelidir.

Ayrıca 4857 sayılı kanunun 44. Maddesine göre “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.” Bilgisi yer almaktadır. Sigorta sözleşmesinde bu duruma dair aksi bir durum yoksa bayramda çalışmak zorunda kalınmaz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.