Bekçi Polis Uzman Erbaş İKM ile Memur Alımlarında Yaş Şartı Esnetilsin

Bekçi Polis Uzman Erbaş İKM ile Memur Alımlarında Yaş Şartı Esnetilsin

Kamu personeli milyonlarca ortaokul, lise, önlisans ve lisans mezunu aday kamuya girişlerde yaş şartının esnetilmesini istiyor. Memur, Polis, Bekçi, İKM ve Uzman Erbaş alımlarında yaş şartı nedir, adaylar ne istiyor? Detaylar bu yazımızda.

Gerek milyonlarca KPSS lise, önlisans mezunu adaylar gerekse ilkokul ve ortaokul mezunu adaylar POLİS, BEKÇİ, UZMAN ERBAŞ, İKM ve diğer tüm memur, işçi, personel alımlarında ilk işe alımlarda yer alan yaş şartının esnetilmesi için beklentilerini ve taleplerini en üst seviyede tutuyor. Bizler de konuyu tekrar gündeme taşıyarak KAMU PERSONELİ ALIMLARI TÜM İLANLARDA YAŞ ŞARTININ esnetilmesine destek oluyoruz.

POLİS ALIMLARI YAŞ ŞARTI VE TALEP

Adayların başvuru için 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak şartı aranıyor. 2021 yılı itibarıyla 1 Ocak 1992 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak gerekiyor. Adaylar bu şartın 30’dan öncelikle 33’e hatta 35’ çıkarılmasını istiyor.

BEKÇİ ALIMLARI YAŞ ŞARTI VE TALEP

Bekçi alımları için adayların 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak gerekiyor. 2021 yılı itibarıyla sınav başvuru günü ile yıl olarak 1991 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak şartı var. Adaylar bu yaş şartının da 31’den direkt olarak 35’e çıkarılması talebi var.

UZMAN ERBAŞ ALIMLARI YAŞ ŞARTI VE TALEP

Gerek jandarma gerekse diğer komutanlıklara uzman erbaş alımları için nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü 1 Ocak 2021 itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor. Bunun da 30 veya 32 olarak güncellenmesi istenmektedir.

İKM ALIMLARI YAŞ ŞARTI VE TALEP

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak, merkezî sınavın yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 30 yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır. İKM alımları için de özellikle kamu personeli memur alımlarında olduğu gibi 35 yaş şartı talebi var.

MEMUR - İŞÇİ ALIMLARI

Kamuya yeni memur alımlarında genellikle askeri personel alımları harici özellikle 35 yaş şartı bulunmaktadır. Yeni işe başlayacak bir kişinin emekli olabilmesi için en az 25 yıl çalışması ve 60-65 yaş sınırı düşünüldüğünde 35 yaş şartının daha yukarı çekilmesi talepleri bulunmaktadır. Hatta birçok alımda yaş sınırının da kaldırılması ve adayın niteliğine ve başvuru yapılacak kadroya göre liyakatle yaş şartı aranmadan da başvuru yapabilmesinin önü açılması isteniyor.

İŞKUR iş ilanlarında da zaman zaman yaş sınırı olmadan yeni personel alımları yapılabilmektedir. Bu hususun değiştirilmesi ve yaygınlaştırılması talebi bulunmaktadır.

Sizler de YORUM ve PAYLAŞIMLARINIZ ile adayların taleplerini daha geniş kitlelere ulaştırabilir ve YAŞ ŞARTI konusunda düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
46 Yorum