Bekçilik Kadrolarında Sınavı Prosedürü

Bekçilik Kadrolarında Sınavı Prosedürü

Memur atamaları denince akla ilk gelen KPSS puanıdır. Hatta genelde 80-90 civarı puanların hayali kurulur.

Ancak KPSS şartı aramayan bazı pozisyonlar bulunmaktadır. İstisnai kadrolar dışında bazı kurumlar sınavsız memur alımı gerçekleştirmektedir.

Çarşı ve Mahalle Bekçileri
80’li yıllardaki dönem filmlerinde görmeye alışık olduğumuz bekçilik pozisyonu yeniden devreye sokuldu. İlk defa bekçilik uygulamasına gidildiği için de pek çok bekçi alımı yapılacak. Çarşı ve mahalle bekçisi kadrosuna alım için ilana çıkan pek çok kurum bulunuyor. Bu kadrolara pek çok genç işsiz yerleşebilir.

Alım nasıl yapılacak diye merak edenler için açıklayalım. İlk olarak KPSS sınavına girmiş olmanız ya da yüksek puan almış gibiniz şartlar aranmıyor. Hatta kamuya personel alımlarında uygulana sınav yönteminin tam tersi uygulanıyor. Normalde kurumlar ilk olarak yazılı sınav yaparlar ve başarı sırasına göre kişileri mülakat dediğimiz sözlü sınava alırlar. Bekçi alımında ise durum tam tersidir.

Bekçilik Sınav Prosedürü
Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği ile sınav prosedürü belirlenmiştir. Bu yönetmelik yeni hazırlanan bir yönetmelik değildir. 772 sayılı bu yönetmelik 1966 tarihine aittir. Eskiden uygulanan ve uzun zamandır uygulaması bulunmayan yönetmelik, tabiri caizse hortlatılarak tekrar yürürlüğe sokulmuştur. 2017 yılında 50 yılı aşkın süre öncesinde hazırlanan kuralların yeniden getirilmiş olmasının mantığı ise oldukça tartışılır bir durumdur.

Yönetmeliğe göre şartları sağlayan adaylar ilk olarak sözlü sınava alınmaktadırlar. Sözlü sınavda başarı sağlayan adaylar daha sonra kurumun yaptığı yazılı sınava girmektedir. Bu sayede mülakattan geçemeyen kişiler boş yere yazılı sınava çalışmak zorunda kalmayacaktır. Ancak adaylar bilgi seviyeleri ölçülmeden elenmiş olacakları için dezavantaj yaratmaktadır.

Sözlü sınav komisyonunda diğer komisyonlardan farklı olarak bir doktor ve bir psikoloğun katılımı zorunludur. Hatta yönetmelikte “var ise bir psikolog” ifadesi geçmektedir. Çünkü bundan 50 yıl önce psikolog daha yeni hayata giren bir meslek idi ve psikolog bulmak öyle kolay değildi. Ancak günümüz Türkiye’sinde psikolog sayısı o dönemlere nazaran fazla olduğu için psikolog katılımı da zorunlu olarak yorumlanmalıdır.

İlgili Haberler

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.