Belediyeden İşçilere Yüzde 32 Zam Yapıldı

Belediyeden İşçilere Yüzde 32 Zam Yapıldı

Belediye başkanlığı ile Hak İş Konfederasyonuna bağlı Hizmet İş Sendikası arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi pazarlığından İşçilere yüzde 32 zam çıktı.

Çorum Belediyesi Personel Şirketi ile Hizmet İş Sendikası arasında Buharaevler Kültür Merkezinde 1400 çalışanı kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmesinden işçilere yüzde 32 zam müjdesi geldi.

Törende Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ile Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, sözleşmeye imza attı.

Çalışma barışı için önemli adım

Belediye Başkanı Aşgın, burada yaptığı konuşmada, belediye işçileri arasında uygulanan 8 yevmiye kalemini 3'e düşürdüklerini söyledi. Bu sayede aynı ya da benzer işi yapsa da farklı ücret alan işçiler arasındaki adaletsizliği giderdiklerini belirten Aşgın, çalışma barışı açısından da önemli bir adım attıklarını dile getirdi.

En düşüş işçi maaşı 4500 lira oldu

Toplu iş sözleşmelerinin işçinin bayramı olduğuna vurgu yapan Aşgın, "Belediyemizden en düşük ücret alan 1216 işçimizin bir önceki sözleşmeye göre günlük yevmiyesi 113 lira idi. Belediyemizin imkanlarını zorlayarak bunu 140 liraya çıkardık. İkinci grupta yer alan 150 personel için günlük yevmiye 148 lira, üçüncü gruptaki 34 personel için de 165 lira günlük yevmiye ücreti belirledik. Kardeşlerimize yevmiyeleri hayırlı olsun. Sosyal yardımlar ve ek ödemelerle 3 bin 860 lira olan en düşük işçi maaşı, yeni sözleşmeyle 4 bin 500 liraya yükseldi. En düşük maaş alan kardeşimiz, sosyal yardım ve desteklerle 4 bin 500 lira aylık ödeme alacak." Dedi.

Maaşlarda yüzde 32, sosyal yardımlarda yüzde 40 zam

Toplu İş Sözleşmesinin 2021 ve 2022 yıllarını kapsadığını, 2022'de de işçilerin aylık kazancında artış olacağını dile getiren Aşgın, 2 yılın ortalamasına bakıldığında bu sözleşmeyle maaşlarda yüzde 32, sosyal yardımlarda yüzde 40 artış sağladıklarını açıkladı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum