Belediyelerde Çalışan Taşeronlar Cumhurbaşkanı’ndan Tam Kadro İstiyor

Belediyelerde Çalışan Taşeronlar Cumhurbaşkanı’ndan Tam Kadro İstiyor

Uzun uğraşlar sonucunda taşeron çalışanları ilgili büyük adım niteliğinde düzenlemeler yapılsa da özellikle belediyede çalışan taşeronlar için yeterli görülmüyor.

Tam Kadro İstiyoruz
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bugün itibariyle yaptığı açıklamasında en kısa süre içerisinde 4C statüsünde işçi olarak çalışan personellerin 4C statüsünde geçirilip kadrolu olarak çalışmaya başlayacaklarını belirtti. Yaklaşık 400 bin taşeron işçisi için geçerli olan bu düzenlemeyle istekleri karşılayan bir düzenleme yapıldı. Ancak aracı firmaların aradan çıkarılması ile kadrosuna kavuşan taşeron işçilerden özellikle belediyelerde çalışanlar için taleplerin tamamıyla karşılanmadığı görülüyor. Belediyelerde çalışan taşeronlar kadro taleplerini elde edecek olsalar bile, özlük haklarının tam olarak iyileştirilmemesinden dolayı tam kadro talebinde bulunuyorlar.

Tayin Hakkı Yok 
Taşeronlar için yapılan düzenleme ile atılan büyük bir adıma rağmen taşeron işçileri tayin hakkının olmaması bir diğer önemli husustur. Kadirli çalışacak olmalarına rağmen tayin hakkı olmayan Belediye taşeron işçileri, bu durumun da düzeltilmesini talep ediyorlar. Bu şekilde 4C li çalışan personellerin sahip olacağı tüm hakları elde etmek istiyorlar. Bu konuda da devlet yetkililerinin düzenleme yapması ve taşeron işçilerinin yeni kadroları ile birlikte talep ettikleri, olması gereken haklarının da verilmesi gerekir.

Ücretler Arttırılmalı
Her ne kadar kadro talepleri yerine getirilse de taşeron işçilerin ücretlerinin aynı kalacak olması bir başka şikâyet konusudur. Kadro verilmesi ile ücretlerinde iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan taşeron işçiler bu hususta düzenleme yapılması için bir an önce adım atılması gerektiğini belirtiyor. Bu sayede tam kadro elde edip ikili uygulamaların ortadan kaldırılmasını talep ediyorlar. Her ne kadar 52 gün ikramiyesi adı altında kazançlarında ufak da olsa bir artış elde edecek olan belediye taşeron işçileri, ücretlerinde reel artışların sağlanmasını talep ediyor. Bu sayede kadro haklarının yanında özlük haklarının da kadrolarına uyumlaştırılmasını istiyorlar.

Kadronun Gerektirdiği Tüm Haklar Sağlanmalı
Kamu kesiminde kadrolu çalışma hakkını elde eden taşeron işçiler, özellikle tayin hakkının verilmesi, ücretlerinin kadrolarına göre arttırılmasını ve kadronun gerektirdiği diğer tüm hakları elde etmek istiyorlar. Taşeron işçilerinin istihdam şekline büyük ölçüde değiştirecek olan yasal düzenlemede Bu hususların da göz önünde bulundurup Buna göre düzenlemeler yapılması gerekir. Belediye taşeron işçilerine tam kadro verilmeli ve kadronun gerektirdiği tüm haklar sağlanmalıdır. Taşeronlar yeni düzenleme ile bu hakları elde etmelidir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
32 Yorum