Bilsem Sınav Sonuçları 14 Ekimde Açıklanacak

Bilsem Sınav Sonuçları 14 Ekimde Açıklanacak

Pandemi dolayısıyla yurt genelindeki özel yetenekli çocukların tespiti için yapılan BİLSEM sınavlarının sonuncusu bugün yapılarak önümüzdeki hafta içi açıklanması bekleniyor.

Türkiye genelinde özel yetenekli ilkokul öğrencilerinin tespiti amacıyla her sene gerçekleştirilen BİLSEM sınavları dünya genelindeki corona virüs pandemisi salgını nedeniyle 5 Eylül’de sosyal mesafe kurallarına uygun olarak tekrar yapılmaya başlanmıştı. 13 Eylül 2020 tarihinde yapılan sınavlarla son bulan BİLSEM sınavlarında sonuçların 14 Ekim’de açıklanacağı bilgisi paylaşıldı.

BİLSEM sınavları ile birlikte, ilkokullarda tespit edilen özel yetenekli öğrencilerin, devlete bağlı özel eğitim kurumlarına kayıt yaptırabilmesine imkan sunuyor Pandemi nedeniyle ertelenen BİLSEM sınavlarının pazar günü itibariyle tamamlanması ile birlikte tüm gözler sonuçların açıklanmasına çevrilmiş durumda.

Değerlendirme Randevuları 2-6 Kasım Arası

Türkiye genelinde gruplar halinde gerçekleştirilen grup tarama uygulama sonuçları 14 Ekim 2020′ de kurumun adresinden ilan edileceği bilgisi paylaşıldı Grup tarama uygulama sonuçlarına itiraz edilmesi durumunda ise itiraz başvuruları 16 Ekim ve 22 Ekim tarihleri aralığında yapılabilecek. Yapılan itirazların değerlendirmesinden sonra ise İl tanılama sınav komisyonları tarafından bireysel değerlendirme randevuları 2 Kasım ve 6 Kasım tarihleri aralığında verilecek. Bu randevu sonrasında ise başarılı ilkokul öğrencileri devlete bağlı özel eğitim kurumlarına kayıt hakkı kazanıyor.

Bu Sene Sınava Katılan Sayısı Ciddi Anlamda Düştü

Pandemi süreci ile birlikte velilerin büyük endişe duyması sonucunda geçmişteki yıllara göre 2020 yılı BİLSEM sınavlarına giren öğrenci sayısında yüzde 40’lara varan oranda bir düşüş yaşandığı görülüyor. Uzmanlar velilerin bu süreçte çocuklarının sağlığının daha ön plana almasından dolayı bu sene sınava katılan öğrenci sayısında düşüş yaşandığını ifade ediyor. Sınavlar metre kareye uygun öğrenci sayısı ile tablet kullanılarak yapılıyor.

Sınav salonunda yer alan kamera sayesinde tüm sınav süreçleri kayıt altına alınıyor. BİLSEM sınavları alınan güvenlik önlemleri ve teknoloji kullanımı ile birlikte Türkiye’nin en güvenilir ve teknolojik sınavları arasında yer alıyor. 2021 yılı BİLSEM sınavlarının daha önceki yıllarda olduğu gibi ikinci dönemin ortalarında yapılması ve okul kapanmadan açıklanması planlanıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.