Binali Yıldırımdan İşçi Zammı Açıklaması

Binali Yıldırımdan İşçi Zammı Açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım 3 Temmuz 2017 tarihinde saat 11.00 civarlarında toplu iş sözleşmesini imzalamadan önce 2017 ve 2018’de uygulanacak zam oranlarını açıkladı. Açıklamanın ardından toplu iş sözleşmesini Türk-İş Sendikası Başkanıyla beraber imzaladı..

Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, hükümetin sendikalarla %100 uzlaşıya vardığını ve yapılacak zammın Başbakan Binalı Yıldırım tarafından açıklanacağını belirtmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yaptığı açıklamada hükümete ve sendikalara teşekkür etti. İşçilerin enflasyon karşısında ezilmesini önleyecek şekilde, hatta enflasyon karşısında fazla olacak şekilde bir zam yapmayı planladıklarını açıklamıştı.

Binali Yıldırım ise bugün yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren toplu iş sözleşmesini imzalamadan işçilere yapılacak zam oranları hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

İşçilerinin isteklerinin ellerinden geldiğince karşılamaya çalıştıklarını belirten Başbakan Yıldırım, memur ve taban ücretlerinin eşitlendiğini açıkladı. Yaklaşık 200 bin kamu işçisine 2017 yılının ilk 6 ayında %7.5,  ikinci 6 ayında ise %5 zam yapacaklarını açıkladı.

İmzalanan toplu iş sözleşmesinin 2017 ve 2018 olmak üzere toplamda iki yılı kapsadığını belirten Başbakan Binali Yıldırım, 2018 yılının birinci yarısında %3.5, ikinci yarısında ise %3.5 zam vereceklerini açıkladı. Verilecek zamların, enflasyonlara karşı ayarlanacağını da belirtmeden geçmedi.

Sadece bir defaya mahsus olmak üzere ek ödeneğin 500 TL’den 750 TL’ye çıktığı müjdesini de verdi. Bunun dışında aylık maaşı 3 bin liranın altında olan kamu işçisine 90 TL ilave artış sağladıklarını da ifade etti. Yapılan bu toplu sözleşmeyle beraber en düşük kamu işçisinin maaşı, en düşük memur maaşıyla eşitlenmiş oldu. Eğer kamu işçisinin memurun taban maaşından eksik varsa, bu eksik de tamamlanacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum