Binlerce Kişiyi İlgilendiriyor! Paralar İade Edilecek

Binlerce Kişiyi İlgilendiriyor! Paralar İade Edilecek

Meclise sunulan düzenlemede Bankalarda mevduatı olan vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren önemli bir madde var. Tüm detaylar heberimizde.

Bankalarda mevduatı olan ancak 10 yıl süreyle işlem yapılmadığı için TMSF’ye devredilen paralar hak sahiplerine iade edilecek.

Bankalarda mevduatı olan ancak 10 yıl boyunca hesapta işlem yapılmayan tutarlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devrediliyordu. Meclise sunulan düzenleme kapsamında zaman aşımı nedeniyle TMSF’ye devredilen mevduatlar için hak sahibine iade yolu açılıyor.

Yapılan bu düzenleme ile hakların güvenceye alınması ve sermaye piyasalarına olan güvenin artırılması hedefleniyor.

Bankacılık Kanununun 62 inci maddesi gereğince, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hak sahipleri tarafından yapılan en son işlem tarihinden başlayarak 10 yıl içinde yeni bir işlem görmediğinde zaman aşımına uğruyor ve TMSF’ye aktarılıyordu.

217 Milyon Lira TMSF'ye devredildi

Geçen yıl, 10 yıl içinde hiçbir işlem yapılmayan 1 milyon 44 bin hesap açıldı ve içindeki toplam 217 milyon lira para sahibi başvuru yapmadığı için Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi.

2011 - 2020 yılları arasında hesaplarda unutulan veya işlem yapılmayan tutar 1 milyar liradan fazla oldu.

Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) sunulan torba yasa ile bu uygulamada değişikliğe gidiliyor.

Zaman Aşımı süreci değişiyor

İlgili kanun maddesine 'kiralık kasa ve her türlü'' ibaresi eklenmiş olup, maddede zamanaşımının başlangıcında dikkate alınacak uygulamalar olarak sayılan 'hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı' ibarelerinden herhangi birinin yeterli sayıldığının vurgulanması açısından cümleye 'veya' ibaresi ile 'bildirim' koşulu da eklenmesi bekleniyor.

Meclise sunulan düzenleme yasalaşırsa zaman aşımı sebebiyle TMSF’ye aktarılan mevduatların hak sahiplerine iadesi mümkün olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.