Boş Kadrolara Açıktan Atama

Boş Kadrolara Açıktan Atama

Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklamasın üzerine halkın kafasında büyük bir soru işareti oluştu. Açıktan atama nedir bu haberimizde detaylı bir şekilde değineceğiz.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası devlet kadrolarında ne kadar paralel örgüt yapılanmasına mensup eleman varsa hepsi açığa alındı. Haliyle bir o kadar da personel açığı çıktı. Bakanlar Kurulu görüşmesi sonrası açıklama yapan Bakan Ağbal , bu açıkları doldurmak için “açıktan atama” kullanılacağını belirtti. Peki açıktan atama nedir ? Sadece sınavsız mı alım yapılacaktır?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereği tüm atama türlerine ait açıklama bulunduğu gibi açıktan atama için de bir açıklama bulunmaktadır. Kanunda merkezi atama , adayların ÖSYM tarafından sahip oldukları bir puan ile kurumlara yerleşmeleridir. Naklen atama ise halihazırda bir devlet kurumunda görev yapan bir kişinin aynı kurum veya bir başka devlet kurumuna kadrosuyla beraber geçerek atama yapmasıdır. İşte bunların dışında kalan tüm atamalar açıktan atamadır.

Açıktan ilk defa ataması yapılacak olan bir adayın sınavla veya sınavsız bir şekilde ilk kez Devlet memurluğuna ataması gerçekleştirilir. Açıktan yeniden atama ise ; iki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi iradesiyle ayrılanlar tekrar memurluğa dönmek istediklerinde ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunması halinde yapılan atamadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.