Bu Kurum Artık KPSS Şartsız Memur Alacak

Bu Kurum Artık KPSS Şartsız Memur Alacak

Kamu Personeli Alımlarında KPSS sıralaması ile başvurular alınmakta ve akabinde Mülakat sınavı ile alımlar gerçekleştirilmektedir. Bakanlar Kurulu Kararı ile Resmi Gazetenin 29 Mayıs 2017 de karara bağlanan ilanda Devlet Memuru Alımına Sınavlara ilişkin K

Çıkarılan Kurum kendi yönetmeliğini yayınlayarak KPSS şartı aramadan Merkezi sınav (Kurum Kendi içerinde) veya Mülakat sınavı ile direk alım yapabilecektir. Kurumun Nasıl bir usul ile personel alacağını kendi belirleyecek.

Resmi Gazete Metni aşağıdaki gibi olup İhtisas memuru görevlisinden sonra Uzman Yardımcısı gelir ibaresi eklenmiştir. Bu Ekleme ile Uzman Yardımcısı alımlarında KPSS Şartı dışına çıkarılmış oluyor.

Resmi Gazetede yayınlanan ilana göre Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığı)'nın 14 Mart 2017 tarihli ve 1545 sayılı yazısı üzerine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile 217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre, Bakanlar Kurulu'nca 29 Mayıs 2017 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Çıkarılan Kanun ile ‘’aday konsolosluk ve ihtisas memurları" ibaresinden sonra gelmek üzere "Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları" ibaresi eklenmiştir. Değişiklikle beraber daha önce kanun dışında kalan kurumların (Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları) devamına Yurtdışı Akraba Toplulukları Uzman Yardımcısı ibaresi eklenmiştir.

Değişiklik yapılan İstisnalar Maddesi Aynen şöyle: Madde 3 - Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ile İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının Bakanlık Teftiş Kurulları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Askeri Adalet Teftiş Kurulları, kaymakam adayları, Dışişleri Bakanlığı aday meslek memurları, aday konsolosluk ve ihtisas memurları ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun değişik 1 inci maddesinin üçüncü fıkrasında sayılanlar ile Devlet senfoni orkestraları ve Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları bu Yönetmeliğin kapsamı dışı denilmektedir.

Yönetmelik ise Şöyle değişti: MADDE 1- 18 Mart 2002 tarihli ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına "aday konsolosluk ve ihtisas memurları" ibaresinden sonra gelmek üzere "Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar uzman yardımcıları" ibaresi eklenmiştir. MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer. MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum