Bu Şartları Taşımayan Taşeronlar Kadroya Alınmayacak

Bu Şartları Taşımayan Taşeronlar Kadroya Alınmayacak

Kamuda İstihdam Edilen Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilme Sürecinde Sona Gelindi. 29 Mart 2016 Tarihi İtibariyle Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi Hakkında Hazırlanan Kanun Çalışmaları Devam Etmektedir.

Kamuda İstihdam Edilen Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilme Sürecinde Sona Gelindi. 29 Mart 2016 Tarihi İtibariyle Taşeron İşçilerin Kadroya Geçirilmesi Hakkında Hazırlanan Kanun Çalışmaları Devam Etmektedir.

Kamu Personeli Alımı haber sitesi olarak günlük iş ilanlarının yanı sıra taşeron işçilerle ilgili tüm gelişmeleri sizlere ulaştırmaya devam ediyoruz. Ardı arkasına gelen açıklamalar ve sonuç olarak hazırlanan bir kanun taslağı. 23 Mart 2016 tarihinde Başbakanın yaptığı tüm taşeron işçilere kadro hayırlı olsun konuşmasından sonra ilgili Bakanların yaptığı açıklamalar. Her gelen açıklama farklı bir soruya neden olurken tüm açıklamalarda ortak özellik hangi statüde olursa olsun taşeron işçiler 657 ‘li olacak.

Peki, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ‘na göre çalışabilmek için genel şartlar ne?

657 DMK Bölüm 2 de Genel ve özel şartlar: Madde 48 “Devlet memurluğuna alınacaklarda aşağıdaki genel ve özel şartlar aranır.” İfadesi yer almaktadır.

Buna göre: A) Genel şartlar: Türk Vatandaşı olmak, Bu Kanunun 40 ncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak, Bu Kanunun 41 nci maddesindeki öğrenim şartlarını taşımak. Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

Askerlik durumu itibariyle; a) Askerlikle ilgisi bulunmamak, b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak, c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.
7. 53 üncü madde hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak.

B) Özel şartlar: 1. Hizmet göreceği sınıf için 36 ve 41 nci maddelerde belirtilen öğretim ve eğitim kurumlarının birinden diploma almış olmak, 2. Kurumların özel kanun veya diğer mevzuatında aranan şartları taşımak.
Nisan ayının ilk haftasında yayınlanması beklenen Taşeron İşçilerin kadroya alınması hakkında ki Kanun tasarısında alım şartları ne olursa olsun, 657 Devlet Memurları Kanunu Devlet Memurluğu için belirlenen genel şartlara haiz olmayan kadroya geçirilmeyeceği bildirilmektedir.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum