Bu Sistemle Ev Sahibi Olmak Kolaylaşacak

Bu Sistemle Ev Sahibi Olmak Kolaylaşacak

Henüz bir evi olmayan vatandaşın ev sahibi olması amacıyla düzenlenen sistemde, Almanya’nın da kullanmış olduğu Yapı Tasarrufları Sandığı gündeme geldi.

Türkiye Bankalar Birliği, halkın faydasına olabilecek her şey için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Türkiye Bankacılık Birliği’nin gündeme aldığı son konu ise “Yapı Tasarrufları Sandığı” oldu. Bu anlamda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ile bankalar arasında çalışmalar yürütülüyor.

Geçen haftalarda İstanbul’da düzenlenmiş olan Yeni Türkiye ve Ekonomide Güçlü Kalkınma Modeli Çalıştayı’nda bu öneri dile getirildi. Öneriyi dile getiren Pınar Ersoy’a göre bu sistemle para biriktirmek ve almak kolaylaşacak. Sistem her ne kadar mortgage gibi görünse de sistem, bir mortgage sistemi değil.

Gelmesi için fikir verilen sistem, vatandaşın yaptığı yatırıma destek olacak. Yani sistemi şu şekilde açıklayalım. Sisteme girerken “ben 3 yılda 30 bin lira biriktiririm” diyerek girdiniz. 3 yıl sonunda da getirilecek olan bu sistemle, size 30 bin lira kredi verilecek ve toplamda 60 bin liranız olmuş olacak. Bu sistemin normal kredilerden ek bir avantajı da olacak.

İmzayı attığınız tarihteki düşük bir kredi faiz oranıyla krediye sahip olacaksınız. Fakat 3 yıl süreç içerisinde kredi faiz oranlarında artış olursa sizin faiz oranınız değişmeyecek. Oldu da faiz oranları düşerse o zaman siz de yaptığınız anlaşma gereği kredi faizinizi düşürebileceksiniz. Şöyle bir konuya da değinelim. Faiz oranını değiştirdiğiniz zaman size verilecek olan mevduat faizi de azalacaktır.

Sistem Türkiye Bankalar Birliği’ne, Pınar Ersoy tarafından sunuldu ve kabul edilirse birçok kişiyi ev sahibi yapacak bir sistem olacak.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum