Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Bütün Kamu Personeli Alımları KPSS ile Alınmalıdır

1999 yılına kadar kamuya personel almak için yapılan sınavın adı Devlet Memurları Sınavı (DMS) idi. 1999 yılında Kamu Personeli Yasasında değişiklik yapılarak DMS’nin adı Kurumlar İçi Merkezi Eleme Sınavı (KMS) olarak değiştirildi. 2002 yılına kadar KMS olarak yapılan sınav 2002 yılında 18/3/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden ilk defa 2002 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) olarak yapıldı. KPSS, ÖSYM tarafından 2002 yılından bugüne kadar yapılmaktadır.

KPSS, ÖSYM tarafından merkezi sınav olarak yapıldığı için; kurumların kendi yaptıkları sınavlara nazaran daha objektif daha adaletli bir sınav olmuştur. Bu sınav ÖSYM tarafından yapılmasına rağmen kimi yıllarda yapılan KPSS şaibeli olmuştur bu şaibe 2010 yılında yapılan KPSS’de ayyuka çıkmıştır. KPSS’de her ne kadar kimi yıllarda şaibe olmasına rağmen yine de diğer tüm sınav çeşitlerine göre daha çok adaletli bir sonuç vermiştir.

KPSS ilk yapıldığı yıllarda Kamu Personeli Alımlarının tamamına yakını KPSS Sonuçlarına göre alınırdı. KPSS’nin içeriği, sorulan soruların konu dağılımı, soru sayısı, derslerin puan türlerindeki payları elbette ki tartışılabilir fakat her şeye rağmen sınavlarda şaibe olmadığı takdirde adaletli bir sınavdır. 2002 yılından bu yana her geçen yıl merkezi atama ile yapılan Kamu Personeli Alımı her geçen gün azalmaktadır. Kamu Kurumları personel alırken artık ya kendileri sınav yapmakta ya da KPSS Sonuçlarına göre belirlenen adaylar arasında mülakat yolu ile personel alıyorlar. En doğru en adaletli olan yol Kamu Personeli Alımı yapılırken merkezi atama ile yapılmasıdır. Çünkü bu yolla alınan alımlarda eğer KPSS’de şaibe olmamışsa herkes hakkını almış olur.

Merkezi atama ile yapılan atamalarda puan üstünlüğü dikkate alınır mülakata gerek kalmadan puanı yüksek olan aday atanmış oluyor böyle atama yapıldığı zaman kimsenin hakkı yenmemiş oluyor. Diğer şekilde KPSS Sonuçları baz alınarak mülakata çağrılan adaylar arasında yapılan değerlendirme sonucu yapılan atamalar adaletli bir yol değildir. Hiç kimse mülakatta görevli olan kişilerin adaletli davranarak hak eden adayın atanacağına inanmıyor işin içine mülakat girince hemen herkesin aklına torpil gelir ne yazık ki mülakatla yapılan atamaların çoğunluğu adalet ölçüsünden uzak bir şekilde yapılmaktadır. İşin içine mülakat girdiği zaman adaylar siyasi ve bürokratik referans bulmak için yarışa girerler genelde kimin referansı güçlü ise o aday atanıyor. Gariban olan, kimsesi olmayan adayın ümitleri başka bahara kalıyor. Bu durumda olan bir adayın ahını almaktan korkması gerekir yetkili makamların aksi takdirde ‘’Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste’’ atasözümüzün gerçekleşmesi kaçınılmaz olur.

Diğer taraftan KPSS Sonuçlarına hiç bakılmadan sınavları kendi yapan kurumların durumları daha da vahim. ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınavlarda bu kadar şaibe olurken kurumların kendi yaptıkları sınav ne kadar güvenilir ve sağlıklı olur onu değerli okuyucularımızın takdirine bırakıyorum. Her geçen gün merkezi atamadan çıkıp kendi yaptığı sınavın sonucuna göre personel alan kamu kurumu sayısı artmakta. Bunun doğru olmadığını, kurumlarda yetkili makamlarda çok geçmeden anlayacaklardır ama umarım çok geç olmaz.

Bütün kamu kurumlarının tekrardan en kısa zamanda bu yanlıştan dönüp personel alımlarını merkezi atama ile yapmaları gerektiği kanaatindeyim. Merkezi atama ile yapılan atamalarda da sıkıntılar olmakta. Gerek aynı tarihte yapılan atamalarda gerekse de farklı tarihlerde yapılan atamalarda kurumların aynı pozisyona alınacak adayların farklı bölüm mezunlarını tercih etmeleri de ayrı bir yanlış. B kadrolarına yapılan atamalarının tamamında bölüm ayırımı yapılmadan alımların yapılması daha doğru olacaktır. Çünkü atamaları yapıldıktan sonra aynı işi ve aynı maaşı alacaklardır bölümler farklı olduğu zaman atama yapılan taban puanlarda farklı olacaktır. Bu tür atamalarda ciddi anlamda puan farkı olmalarına rağmen adaylar aynı zamanda aynı işe başlayıp aynı maaşı alıyorlar. Bunun da adaletli olmadığı kanaatindeyim. Özetle şunu belirtmek isterim her ne olursa olsun ülkeyi yöneten insanların yaptıkları tüm işlerde adaletli olması ve mazlumun ahını almaması kendileri açısından daha doğru olacaktır. Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.