Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Esra Aykılıç

Çağın Vebası Tembellik!

İnsanlarımız her geçen gün teknolojinin de etkileri ile tembellik sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple kısa süre içerisinde her şey olsun bitsin anlayışına kapılan insanlar kısa sürede beklentilerini karşılayamayınca da hayal kırıklığına uğramaktadır. İşte bunlarla karşılaşmamak adına yapılması gereken ise sürekli olarak çalışmak ve her zaman daha iyisini hedeflemektir. Peki çalışmaktan kasıt nedir, nasıl çalışılmalı ve başarıya ulaşılmalıdır?

Hedef Belirleme
Başarıya ulaşmak için hedef belirlemek gerekir. Eğer hedefiniz yok ise bu durumda hiçbir rüzgar size yardım etmeyecektir. Hedeflerinizin de uzun vadeli olması gerekmektedir ki aksi takdirde kısa süre içerisinde ulaşılacak hedefler gerçek hedefler olmayacaktır.

Hedef belirlemek için de ciddi manada bilgi birikimi olması gerekmektedir. Bunun da yanı sıra kendinizi en iyi şekilde tanıyan olarak sizler kendinize bir alan belirlemelisiniz. Bu alanı belirlerken yaşam koçları gibi profesyonel kimselerden destek alabilirsiniz. Ayrıca yabancı kaynaklardan da araştırmalar yapabilirsiniz. Bununla birlikte illa ki daha önce sizin gittiğiniz yoldan  gitmiş kimselerin olduğunu düşünerek bu kimselerin hayatlarını okumalısınız. Böylelikle ortaya daha somut bir şeyler çıkarmak mümkün olacaktır.

Yaratıcı Olmak
Hedef belirledikten sonra bu hedeflerinize ulaşabilmeniz için farklılıklar da sergilemeniz gerekmektedir. öyle ki yaptığınız işte kendinizden de bir renk bulunmasını sağlayabilesiniz. Gelecek nesillerin adınızdan söz etmesini sağlamak adına bunu ihmal etmemelisiniz.

Hayat Felsefesi Olarak Çalışmak
Çalışmayı işkence olarak gören büyük bir kesim bulunmaktadır. Ancak bu durum kişilerin bu hissiyata yabancı olmalarından kaynaklanmaktadır. Öyle ki bir insan çalışmanın ve öğrenmenin lezzetine vardıktan sonra çalışmayı bir hayat felsefesi haline getirecektir. İşte bu sebeple kendinizi yavaş yavaş çalışmaya alıştırmalısınız.

Değer Oluşturma
Kendinize ait değerler oluşturmayı da ihmal etmeyiniz. Bu değerler dini, siyasi, ekolojik vb. alanlarda olabilir. Ancak hepsinin temelinde de insana saygı bulunmalıdır. Karşınızdakine insan olduğu için değer verir iseniz bu durumda sizler de itibar edilen birisi haline gelirsiniz.

Sokakta yürürken şimdi vereceğim örnekle çok sık karşılaşmaktayım. Bu örnekte genellikle gençler marketten aldıkları ürünlerin paketlerini açar açmaz yer atmaktadırlar. Görünüşte eğitim alan öğrencilerin ahlaki erdemlerden yoksun olmaları gerçekten de bir yozlaşmayı göstermektedir. Bu yozlaşma eğitimin temel amacından sapma anlamına gelmektedir. bir insanın matematik veya fen bilmesinden önce yere çöp atmamayı öğrenmesinin aslında daha önemli olduğunu toplumca benimsemek gerekmektedir.

Sonuç olarak ifade edecek olursak erdemli bir birey olarak sıkı çalışır isek hayatta üstesinden gelemeyeceğimiz çok az durum olacaktır. işte bu sebeple hayatta karşılaştığımız sıkıntıları birer fırsat olarak görmek ve ileriye dönük sürekli olarak olumlu planlar kurmak hayatımızın bir parçası olmalıdır. Aksi takdirde sığ sularda boğulup kalacak ve derin sularda yüzmenin keyfine de hiçbir zaman varamayacağız. Bu da ufkumuzu daraltacaktır.

E-posta: aykilicesra@gmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.