Çalışanlar ve Emekliler Dikkat! Tazminat İçin Önemli Tarih

Çalışanlar ve Emekliler Dikkat! Tazminat İçin Önemli Tarih

Bilindiği gibi çalışırken istifa eden çalışanlar normal şartlarda kıdem tazminatı alamıyorlar. Ama bununda bir istisnası var. Emeklilik için yaş şartı dışındaki şartları tamamlayanlar için böyle bir imkan var.

Kanunlarımıza göre kıdem tazminatı almak için işten kendi istek ve kusurunuz dışında ayrılmış olmanız gerekiyor. Bunun haricinde son işyerinizde de en az 1 yıl çalışmış olmanız gerekmektedir.

Genel kurallarda istifa eden kişinin tazminat alamayacağı hükmü bulunsa da bazı istisnalar var ve bu istisnalar yine mevzuatımızda yer almaktadır.

1475 sayılı eski İş Kanunu'nun 14 üncü maddesi halen yürürlüktedir. Bu madde kıdem tazminatının tüm detaylarını içermektedir.

Düzenleme de ayrıca istifa ederek tazminat alabilmenin yolları da belirlenmiştir.

Bu yollar aşağıdaki gibidir:

Emeklilik için ayrılanlar, Askerlik için ayrılanlar, Evliliğinin üzerinden 1 yıl geçmeden ayrılan kadınlar ve Haklı fesih ile istifa edenler.

Emeklilik için yaş şartı haricindeki diğer şartları tamamlayanlar için ilgili maddedeki ifade aynen şu şekildedir; "Öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle tazminat alabilirler."

Madde hükmünden de anlaşılacağı gibi, Emeklilik için yaş dışındaki şartları tamamlamak tazminat almayı gerektiriyor. Bu şekilde istifa edenler kıdem tazminatı alabiliyorlar.

Bu şartları ise işe giriş tarihi belirlemektedir.

9 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için yaş dışındaki emeklilik şartları 15 yıl ve 3600 gün olarak belirlenmektedir. Bu tarihten sonra ilk defa sigortalı olanlar ise 25 yıl 4500 gün veya 7.000 günü tamamlayarak tazminatı hak edebiliyorlar.

Yukarıda açıkladığımız gibi, yıl ve prim şartını tamamlayanlar eğer son işyerlerinde 1 yıl ve daha fazla çalışmışlarsa istekleri halinde istifa ederek tazminatlarını alabilmektedirler.

Nasıl ve nereye başvuru yapmak gerekir

Bunun için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) emeklilik için yaş dışındaki şartları tamamladıklarına dair bir yazı alacaklar. Bu yazıyla birlikte işyerlerine müracaat etmeleri gerekiyor. Yani ilgili hüküm gereğince ve ekteki yazı ile istifa dilekçenizi yazmanız gerekiyor.

İstifa yazınıza 15 yıl 3600 günü doldurduğunuz gerekçesiyle ya da 7 bin günü doldurduğunuz gerekçesiyle ayrılmak istediğinizi ve aldığınız yazıyı ekleyeceksiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.