Çalışma Bakanı Taşeron İşçi Açıklaması 26 Mart 2016

Çalışma Bakanı Taşeron İşçi Açıklaması 26 Mart 2016

26 Mart 2016 Tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu taşeron işçilerin "özel statülü sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek olmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu tarafından 26 Mart 2016 tarihinde taşeron işçilerle ilgili önemli açıklamalar geldi. Bakan yaptığı açıklamada taşeron işçilerin "özel statülü sözleşmeli personel" olarak alınması için "Çalışanlarımız hangi mali haklarla çalışıyorsa aynı mali haklarla bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli bir süreç daha var. 1 Kasım 2015'ten önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya devam ediyor olacaklar" belirtti.
Bakan Tekirdağ'da Valiliği ziyareti sırasında konuya değindi. Bakan ziyaret sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, Trakya insanının çok sıcakkanlı olduğunu söyledi, Tekirdağ'da olduğu için mutlu olduğunu belirtti.

Bakan yaptığı açıklamada taşeron işçilerinin yeni statüyle istihdamının hazırlıklarının sürdüğünü belirtti. ''Bu mühim bir adımdır. Bu önemli bir adımdır. Burada bir yeni sistem kuruluyor. Yani sistem değişikliğine gidiyoruz. Bu taahhüdü ortaya koyarken de bu sistem değişikliğini düşünüyorduk. Bugün bu adımı atarken de değişikliği düşünüyoruz. Burada bu çalışanlarımızı bizim taahhüdümüz asıl işlerle olandı fakat yaptığımız çalışmalar, değerlendirmeler, bize gelen talepler, teşkilatlarımıza iletilenlerle elde ettiğimiz sonuçlar, hesaplar, maliyetler ve bu konuda tüm ekonomi yönetimimizin yapmış olduğu analizler neticesinde hem asıl işte çalışanlar hem de yardımcı işte çalışanları kamuda istihdam etme konusunda çok önemli bir adım attık.'' Dedi.

Açıklamalarına devam eden Bakan Taşeron İşçilerin kadroya alınmasında güvenlik soruşturmaları esas alınacağını bildirdi. Taşeronlarla 3 yıllık sözleşme imzalanacağını belirten Bakan, kamuda değişik bir yöntemin uygulanacağını belirtti.

Taşeron işçilerin "Çalışma hayatı içerisinde bulunanlar 4/A statüsünde olacak. Çalışanlarımız hangi mali haklarla çalışıyorsa aynı mali haklarla bu sözleşmeyi imzalayacaklar. Yine önemli bir süreç daha var. 1 Kasım 2015'ten önce çalışıyor olacaklar ve halen çalışmaya devam ediyor olacaklar. İş yerinde 12 ay yani kısa sürede değil, 12 aylık bir çalışma biçimi şeklinde, kendi çalışma hayatlarını devam ettiriyor olacak. Kamuda istihdama yönelik bir sınav olacak. Bu konudaki detayları, değerlendirmeleri önümüzdeki günlerde açıklayacağız. Her kamuda istihdam edilen gibi güvenlik soruşturmaları esas olacak. Burada kamuya alınan her vatandaşımız gibi kamuda istihdam edilme şartlarına uygun olacaklar. Bu konuda taahhütlerimizi yerine getirmiş olacağız. Kamuda faklı bir sistemi başlatmış olacağız. Maliye Bakanlığımız ve bizim bakanlığımız ile diğer tüm bakanlıklarımızla birlikte çalışmalar devam etmektedir. Kanun TBMM'ye sevk edildiğinde aziz milletimizle de bunları paylaşacağız. Bu konuda birçok değerlendirmeler yapılıyor. Dönem dönem söyleyeceklerimiz olacaktır." Şeklinde izah etti.

Ayrıca Bakan "Diğer statülerle ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. 4/C'lilerle ilgili memur sendikalarımız ile ciddi bir şekilde sürdürüyoruz. Geçen gün de Kamu Personeli Danışma Kurulumuzu gerçekleştirdik. Bu değerlendirmeleri kendi içimizde de sağlıklı bir biçimde yaptık. Çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye 14 yıldır bugünkü başarısını ve performansının ortaya koymuş olduğu sonucu maliye disiplinine borçludur. Biz bir gelir ve gider hesabı yapmakla mükellefiz" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum