Çalışma Bakanlığı Yanıtladı! Kamuda Taşeronlara Kadro Verilmesi Gündemde

Çalışma Bakanlığı Yanıtladı! Kamuda Taşeronlara Kadro Verilmesi Gündemde

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından cevaplandırılmak üzere kamuda halen taşeron çalışanlara kadro verilmesi gündeme getirildi. Bakan cevapladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesi vermişti. Önergede Taşeron firma çalışanlarına kadro verilmesi talebine ilişkin olarak önemli sorular gündeme getirilmişti. Bakan Vedat Bilgin tarafından konuyla ilgili resmi açıklama geldi. İşte detaylar.

Taşerona kadro ile ilgili sorular

Taşeron firmalarda çalışanlar ile ilgili 696 sayılı KHK ile ilgili düzenleme yapılmıştır.

  • Halihazırda KİT'lerde kaç taşeron firma çalışanı işçi bulunmaktadır?
  • Hizmet alım sözleşmesine takılan ve bakanlıklarda taşeron firmada kalıp kadro alamayan kişi sayısı kaçtır?
  • Belediyelerde kaç taşeron firma çalışanı bulunmaktadır?
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında kaç taşeron firma çalışanı bulunmaktadır?
  • Kamuda tüm taşeron firma çalışanlarına kadro verilmesi düşünülmekte midir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından taşeron yanıtı

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Niğde Milletvekili Sayın Ömer Fethi GÜRER tarafından Bakanlığımıza yöneltilen 7/44882 Esas Numaralı yazılı soru önergesine, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 99 uncu maddesi gereği cevap verildi. İşte konuyla ilgili Bakanlıktan gelen cevap.

Taşeronlara kadro ile ilgili cevaplar

  • 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalıştırılan işçilerin, sürekli işçi kadrolarına veya mahalli idare şirketlerinde işçi statüsüne geçirilmesine ilişkin hususlar, 696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Karamame'nin 127’nci maddesiyle, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye eklenen geçici 23 ve geçici 24’üncü maddeleri ile düzenlenmiştir.
  • Anılan Kanun Hükmünde Karamame'nin uygulanmasında ortaya çıkacak tereddütlerin giderilmesi amacıyla “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Sözleşmeleri Kapsamında Çalıştırılmakta Olan İşçilerin Sürekli İşçi Kadrolarma veya Mahalli İdare Şirketlerinde İşçi Statüsüne Geçirilmesine İlişkin 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Geçici 23 ve Geçici 24’üncü Maddelerinin Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar” hazırlanmış, 01.01.2018 tarihli ve 30288 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
  • İlgili kamu kurum ve kuruluşlarınca işlemler, bu çerçevede yürütülmektedir.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum