Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Taşeron İşçi Açıklaması

Çalışma ve Soyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Taşeron İşçi Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, taşeron işçilerin "özel statülü sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek olmasıyla ilgili, "Ülkemiz için büyük, önemli ve hayırlı bir adımdır." Dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu Taşeron İşçiler ve 4/c lilerin sözleşmeli pozisyona alınması hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, taşeron işçilerin "özel statülü sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek olmasıyla ilgili, "Ülkemiz için büyük, önemli ve hayırlı bir adımdır.Bir buçuk iki hafta ya da daha çerçeveli bir zaman dilimi içerisinde ayrıntıların çalışılması hususu hem bakanlıklarımız hem kamu kurum ve kuruluşlarımız hem de yakın paydaşlarımızla gerçekleştirilecek ve optimum bir zaman dilimi içerisinde de TBMM’ye sevk edilecektir” dedi.

Kamu Personel Danışma Kurulu Mart-2016 toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun Başkanlığın da Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlendi.

Toplantının açılışında, başta 4/C'lilerin sözleşmeli pozisyona alınması olmak üzere toplam 27 konuyla ilgili kamu kurumları, sendika temsilcileri ve bakanlıklarla çalışmaya devam ettiklerini belirten Bakan Soylu, yeni kamu personel rejiminde etkinlik ve kalitenin esas alındığı, vatandaş odaklı bir anlayışın hakim olacağını söyledi.

Taşeron işçilerin kadroya alınması sürecinin sorunsuz ve kapsayıcı olacağını ifade eden Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Hükümetimizin reform ve eylem planında taahhüt ettiği süreçlerin 17 tanesinden 16’sı tamamlandı. Seçim öncesi en çok tartıştığımız, taahhütlerimiz içinde bulunan alt işverende çalışan asıl işçiler konusunda Maliye Bakanlığımız, Çalışma Bakanlığımız ve bununla ilgili tüm bakanlıklar hep birlikte ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. Detaylı çalışmalar ortaya konuldu ve sayın Başbakanımız, grup toplantısında yapılan bütün çalışmalar neticesinde, taahhüdümüzün ötesinde, asıl işte çalışanların, yardımcı işte çalışanların toplu olarak kamuda istihdam edileceğine yönelik, özel sözleşmeli statüde bunların değerlendirileceğine yönelik bir açıklamayı ortaya koyarak, bu konuda beklenti içerisinde olan ve bu konunun paydaşı olan herkesi ve vatandaşımızı büyük bir müjdeyle sevindirmiştir. Bizler, önümüzdeki günler içerisinde bu atılan adımların detaylarını, bir kanun taslağı çerçevesinde TBMM’ye sunacağız. Bu konuda herkesin, hükümetimizin büyük bir sorumluluk içerisinde konuya yaklaştığı ve bu konuda atılan adımların hem hükümet sorumluluğumuz içerisinde hem de vatandaşlarımıza taahhütlerimiz çerçevesinde gelişeceğini bilmesini isteriz"

Bakan Soylu şöyle devam etti; “Özellikle şunu ifade etmek istiyorum bu esnada 1 Ocak 2016 dan geçerli olmak üzere ilk altı ay için % 6’lık zam uygulandı. Ayrıca bir önceki 6 aya yönelik olmak üzere 0.90 lık enflasyon farkı, 1 Ocak’dan geçerli olmak üzere uygulandı. 2005 yılından bu yana görev yapan devlet memurlarına 1 ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere ilave bir derece verildi.

Tayger projesi kapsamında köylerde çalışan yaklaşık 10 bin kişiye il ve ilçe merkezlerinde görevlendirilme imkanı verildi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nde 54 hava havaalanında çalışan yaklaşık 9500 personelin ücretlerinde, ünvana göre 301,2 ila 641 TL arasında değişen tutarlarda havacılık tazminatında artış sağlayan tasarı yüksek planlama kuruluna gönderildi.

Cuma günü mesai saatlerinin ibadet hürriyetini engellenmeyeceği yönünde imkan tanıyan 2016 /1 sayılı yönergesi yürürlüğe konuldu.

Eş durumu tayinlerinde özel sektörde çalışan 3 yıllık çalışma şartı 1 yıla indirildi.

Kamuda çalışan 23 bin personele yaklaşık aylık 160 lira verilme imkanı sağlandı. Ayrıca kit personelinin ücret grupları 5’ten 3’e indirgendi”

SGK çok titiz bir çalışma ortaya koyuyor

Bir basın mensubunun, "emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesiyle ilgili pazarlıklarda son rakamın ne olduğunu" sorması üzerine Soylu, Bakanlık olarak şimdiye kadar somut rakam açıklamadıklarını belirtti.

Yapılan haberlerle vatandaşların yüksek beklenti içine sokulmaması gerektiğini dile getiren Bakan Soylu, "Arkadaşlarımız samimi bir şekilde çalışıyorlar. İnşallah yakın bir zamanda bu konuyu sonuçlandıracağız. Sayın Başbakanımızın seçim döneminde emekli derneklerine taahhütleri söz konusu olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumumuz çok titiz bir çalışma ortaya koyuyor. Yakın zaman da bu değerlendirmeleri paylaşacağız." diye konuştu.

Süleyman Soylu, bir başka basın mensubunun, "taşeron işçilerin 'özel statülü sözleşmeli personel' olarak istihdam edilecek olmasının maliyetinin ne olduğunu" sorması üzerine ise "Atılan adımın detaylarını 'kanun taslağı' şeklinde TBMM'ye sunacağız. Zannediyorum 1,5-2 hafta içerisinde ayrıntıların çalışılması hususu gerçekleştirilecek. Optimum bir zaman içerinde de bu TBMM'ye sevk edilecektir." yanıtını verdi.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum