Ceza ve İnfaz Koruma Memurlarında Hizmet Sınıfı Değişikliği

Ceza ve İnfaz Koruma Memurlarında Hizmet Sınıfı Değişikliği

Ceza ve İnfaz Koruma Memurları İdari Hizmetler Sınıfından çıkarılarak Emniyet Hizmetleri sınıfına dahil olabilir.

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü BOZKURT tarafından 09 Ekim 2017 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan altı yüz elli yedi Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifinde bulunuldu.

Bu teklif gerekçesi Adalet Bakanlığı Cezaevi Müdürlüklerinde görev yapan Ceza ve İnfaz Koruma Memurlarının maddi ve manevi birçok sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kaldıkları.

Aynı zamanda ülkemizdeki kolluk kuvvetlerine asker ve polis gibi benzer görev üstlenmelerine rağmen emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfında değil de idari hizmetler sınıfında yer almalarından dolayı özlük haklarında eksiklik ve sorunlar yaşanmaktadır.

Bu kanun teklifi ile Adalet Bakanlığı Ceza ve İnfaz Kurumları çalışanlarına verilen ücretin eşit işe eşit ücret politikasının gereği kendilerine eşdeğer görev yapanlarda olduğu gibi onların ücret seviyelerine çıkarılması ve sosyal haklarınında aynı standartlara çıkarılması hususu amaçlanmıştır.

Teklif edilen madde metni şu şekildedir.Madde1:14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun otuzaltıncı maddesinin “Emniyet Hizmetleri Sınıfı” bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Bu sınıf, özel kanunlarına göre ceza infaz ve koruma memuru, çarşı ve mahalle bekçisi, polis, komiser muavini, komiser, başkomiser, emniyet müfettişi, polis müfettişi, emniyet amiri ve emniyet müdürü ve emniyet müdürü sıfatını kazanmış emniyet mensubu memurları kapsar.”

Denilmek suretiyle kanunun yürürlük tarihi yayımlandığı gün ve bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
Şeklindeki bu yenilik teklifiyle ceza evlerimizde özveri ile çalışan ceza ve infaz memurlarının yıllardır verilmesi gereken hakkının verilmesi için bir adım atılmıştır.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.