Çiftçilere Müjdeli Haber! Tarım Kredi Borç Yapılandırması Geliyor

Çiftçilere Müjdeli Haber! Tarım Kredi Borç Yapılandırması Geliyor

Tarım kredi borcu olan çiftçilere müjde. Çiftçilerin kullanabildiği, Tarım Kredi Kooperatiflerinde oluşan borçlar ile ilgili uygulanacak yapılandırmanın detayları açıklandı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeye sunulan “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” sayesinde, borcu olan çiftçilere de bir müjde geldi. Çiftçiler, “Tarım Kredi Kooperatifleri” üzerinden kullandıkları ve ödemede zorluk çektikleri borçlarını yapılandırabilecek.

Uygulanacak yapılandırmanın detayları da belli oldu. 31 Aralık 2020 tarihinden önce takibe düşen kredilerin yapılandırılması mümkün olacak. Tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılan statüsünde bulunan borç sahipleri, duyurulan yapılandırmadan faydalanabilecek.

Üç ay içerisinde başvurulması şart!

Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından, çiftçiler için kullandırılan kredilerin yapılandırılması, binlerce vatandaşın beklediği bir haberdi. Borçlu çiftçi bu sayede rahat bir nefes alabilecek.

Yapılandırmanın başvuru süreci ile ilgili de bilgi verildi. Düzenlemenin Meclisten onay alarak geçmesinin ve yürürlüğe girmesinin ardında üç aylık başvuru süresi olacak. Yürürlük tarihinden itibaren 3 ay içerisinde vatandaşlar, Tarım Kredi Kooperatiflerine başvurularını yapabilecek.

Kredi borçlarının yapılandırılması eşit taksitler halinde yapılacak. Yapılandırılan toplam borç tutarının defaten ödenmesi durumunda tamamı, taksitlendirme yapılması durumunda ise peşinat kabul edilecek yüzde 30’un 2021 yılı Ekim ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Kalan tutarın ise üç eşit taksitle, 2022 yılı Ekim ayından başlamak üzere ödenmesi düşünülüyor.
Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından yapılacak başvurular arasında kabul edilenlerin, ödeme takvimi 2021 Ekim ayı itibariyle başlayacak.

İcralar durdurulacak

Yapılandırmadan faydalanmak isteyen çiftçi için Kooperatif tarafından başlatılan kanuni tatbikatlar ve menkul ya da gayrimenkullerin icra yolu ile satışı da durdurulacak. Kooperatif ya da ortakların banka hesaplarında bulunan blokeler de kaldırılacak. Bu kapsamda sözleşme ve taahhütname istenebilecek.

Yapılandırma başvurusu yapamayacaklarla ilgili de detaylı bilgiler verildi. Bakanlık izni dışında, borçlanma sözleşmelerine uymayarak, tesisleri satanlar, kiraya verenler, ipotek ve teminatlarını yok edenler, söz konusu yapılandırmadan yararlanamayacaklar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum