Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

Çocuklarımız Meslek Seçimini Bilmiyor

İş hayatına hazırlanan üniversite mezunları teorik bilgileri hayata geçirecekleri birçok farklı meslek alanında içine sinen işleri yapmıyorlar. Yani birçok kişi okuduğu okulun kariyer adımı olan iş aşamasına geçtiğinde yaptığı seçimden memnun kalmıyor. 

Yapılan bir araştırmaya göre, üniversiteden mezun olanların %68’i mezun oldukları mesleği yapmıyorlar. Özellikle ailenin baskısıyla seçim yapan birçok kişinin mesleklerinden memnun olmadıkları ortaya çıktı. Özellikle işletme, iktisat, kamu yönetimi, gibi bölümlerden mezun olanlar bu sektörlerde çalışmıyor ve genelde işsizlik sorunu yaşayanlar bu bölümlerden mezun. 

Meslek seçiminde doğru kararlar vermek için öğrencilere profesyonel bir öğrenci koçluğu ya da rehberlik şart. Ancak bu imkanlar özellikle devlet okullarında bulunmuyor. 

Öğrenci Koçluğu Sistemi Geliştirilmeli

Öğrenci koçluğu sisteminin geliştirilmesi gereken önümüzdeki günlerde özellikle lise döneminde düzenli olarak öğrenci koçu desteğinin alınması gerekmektedir. 

Öğrenci koçluğu birçok öğrencinin sorununu kısa sürede çözmekle birlikte, doğru yönlendirme yaparak öğrencilerin kendilerine güvenlerinin gelmesi mümkün olabilir. Ülkemizde çok önemsenmeyen sosyal hizmetler ve toplum yararına çalışan bilim insanları bu durumda destek vermek için hazır olsa da ne yazık ki yeterli istihdam sağlanmamaktadır. 
Bu tür sorunların çözümü için gerekli olan başvuru sürecinin planlanması ve sonrasında geliştirilen sistem dahilinde bireysel danışmanlık yapılması birçok sorunun çözümünü sağlayacaktır. 

Öğrenciler Ne İstiyor?

Öğrencilerin temel eğitim sonrası mesleki ve sanatsal yeterliliklerine göre değerlendirilmesi büyük bir önem taşıyor. Sıkılmadan ve keyif alarak yapılan iş her insanda olumlu etkilere neden olmakla birlikte öğrencilerin tercih ettiği aktiviteler seçecekleri meslekte ne kadar başarılı olup olmayacakları konusunda destek sağlıyor.
Okullardaki eğitim materyallerinin geliştirilmesi, sonrasında ise doğru alanlara yönlendirilmeleri hem meslekli açıdan hem de sosyal açıdan sorunsuz bireyler olmalarına yardımcı olabilir. Öğrenciler ödev yükünden arınmak, saatlerce sınavlara çalışıp baskı altına girmek istemiyorlar. Bu yüzden daha esnek koşullarda eğitim sistemini yapılandırmak şart!

Batılı Sistem Örnek Alınmalı

Birçok açıdan örnek alınması gereken batılı eğitim sistemi, oldukça basit bir şekilde  topluma uyarlanarak hem öğrencinin hem de öğretmenin hayatını daha olumlu bir şekilde yönlendirebilir.

İletişim: kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum