CTE ve Adalet 13 Bin 202 Personel Alımında Yaş Şartının Esnetilmesi Bekleniyor

CTE ve Adalet 13 Bin 202 Personel Alımında Yaş Şartının Esnetilmesi Bekleniyor

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün açıkladığı 13 bin 202 kadronun ardından adaylar YAŞ şartının da esnetilmesini bekliyor. Adalet ve CTE personel alımlarında yaş şartı nasıl uygulanıyor, adayların yaş ile ilgili talepleri nelerdir?

Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatları ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 13 bin 202 sözleşmeli statüde kamu personeli alımı başvuruları için müjde Bakan Gül'den geldi. İlanlar için artık geri sayım da başlarken adaylar özellikle YAŞ şartının da esnetilmesini bekliyor.

Daha önceki haberimizde KPSS puan şartının düşürülmesini ele almıştık. Bu haberimizde de Adalet ve CTE yaş şartında esneklik yapılması adayların en büyük isteği. Peki Bakanlık ve CTE bünyesinde yaş şartı nasıl uygulanıyor. İşte tüm branşlara göre YAŞ şartının uygulanması ve adayların talep ettiği sınırlar.

Adalet Bakanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatı İçin Yaş Şartı Nasıl Uygulanıyor?

İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak şartı aranmaktadır.

Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılacak zabıt katibi, mübaşir, teknisyen, aşçı ve şoför alımlarının tamamında 35 yaş şartı bulunuyor ve adaylar diğerleri için de bu şartın uygulanmasını talep ediyor. Özellikle CTE’de YAŞ ile ilgili değişiklik talebi var. Uygulanan ise şu şekildedir:

CTE için Yapılacak Alımlarda Branşlar Bazında Yaş Şartı Nasıl Uygulanıyor?

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak gerekiyor. Ayrıca Merkezi sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları İKM için 30 yaşını bitirmemiş olmak gerekmektedir.

Teknisyen, büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi), destek personeli (aşçı, kaloriferci, şoför) ve hemşire için ise 35 yaşını bitirmemiş olmak gerekmektedir.

Adaylar özellikle İKM “GARDİYAN” alımında yaş şartında esneklik yapılmasını diğer branşlarda olduğu gibi 35 olarak uygulanmasını talep ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
36 Yorum