Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Salgın Tedbirlerini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Salgın Tedbirlerini Açıkladı

Son Dakika Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni salgın tedbirlerini canlı yayında açıkladı. Bilim Kurulu'nun tavsiye kararları doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni tedbirler açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısının ardından ele alınan konuları canlı yayında açıkladı. 19.30'da biten toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına dair detayları hazırladık. Yeni koronavirüs salgını kapsamında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, acil durum hastanesinin açılışını yaptı.

İzmir Depremi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir depremi sonrasında yapılan işlere dair detaylı açıklama yaptı. Arama kurtarma ekiplerinin depremin ilk saatinden itibaren önemli çalışmalar yaptığını ve tüm ekiplere, Bakanlıklara, Silahlı kuvvetlere ve diğer tüm sivil toplum kuruluşlarına teşekkürlerini iletti. İzmir'e yapılacak kalıcı konutlar için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Ekonomi ve hukukta reform hazırlığı

Koronavirüs salgını ile ilgili olarak tüm dünyayı etkileyen bir durumun yaşandığı belirtildi. 18 yıllık süreç boyunca değişim içerisinde olunduğunu ve yeni reformlarla ilgili olarak çalışmaların yapıldığını belirtti. Bu kapsamda hukuk  ve ekonomide yeni adımların atılacağını açıkladı. İş ve yaşamda her türlü ayrımcılığın kaldırılması adaletin temelidir diyen Erdoğan, hukuk alanında reformlara devam edileceğini belirtti. 

Adalet Hassasiyetimizden taviz vermeyeceğiz. Hukukun üstünlüğünü güçlendirecek adımlardı atmakta kararlıyız. Bu kapsamda yeni reformların hazırlığı içerisinde olunduğu gündeme getirildi. Meclis bugüne kadar stratejimiz kapsamında 3 yargı paketini kanunlaştırdı. Bu paketler çok önemli yeniliklerin hayata geçmesi sağladı.

Ekonomi alanında da yeni fırsatlara ilişkin adımları atmakta kararlıyız diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem planı taslağına son hali verilecek açıklamasında bulundu. Kamu gücünü özgürlükleri koruyan temel zemin olarak görmeye devam edeceğiz.

Koronavirüs Tedbirleri

Dünya çapında salgından hayatını kaybeden kişi sayısının 1 milyon 300 bini geçtiği belirtildi. Avrupa'da ve tüm dünya'da tedbirlerin daha da sıkılaştığı belirtildi. Özellikle İstanbul ve birçok şehirde hayatını kaybedenlerin sayısının çok artışa geçtiğini ve tedbirlerin alınmasına yönelik işaret verdiği açıktır.

Hasta ve ölüm sayıları tedbirlerin sıkılaşması sonucunu doğurdu. Şayet salgında istenen düzeye gelinmezse hepimiz için can acıtıcı tedbirlerin gündeme gelmesi söz konusu olur denildi.

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı

Hafta sonları, tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde 10:00 ile 20:00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağını,

31 Aralık’a Kadar Uzaktan Eğitim

Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretimin yıl sonuna kadar online olarak sürdürüleceğini,

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Halen 65 yaş üstü için uygulanan belirli saatlerde sokağa çıkma uygulamasının, çalışanlar hariç olmak üzere, 20 yaş altına da teşmil edileceğini,

İşletmelerin Çalışma Süresine Kısıtlama

Alışveriş merkezleri, marketler, restoranlar, berber ve kuaförler gibi işletmelerin çalışma sürelerinin saat 10.00 ile 20.00 arası olarak sınırlanacağını,

Sinemalar Kapalı Kalacak

Sinemaların, sektörün talebine de uygun şekilde, yılsonuna kadar kapalı kalacağını,

Paket Servis Uygulaması

Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçileceğini,

Spor Müsabakaları Seyircisiz Olacak

Tüm spor müsabakalarının seyircisiz oynanmaya devam edeceğini,

Sigara Yasağı

Şehirlerimizin ana cadde ve meydanlarındaki sigara içme yasağının süreceğini,

Kamu ve Özelde Esnek Çalışma

Kamu ve özel sektör işyerlerindeki esnek mesai düzenine ve mesai saatlerinin yoğunluk oluşturmayacak şekilde belirlenmesi uygulamasına hassasiyet gösterileceğini belirtti.

Yıl Sonuna Kadar Uzaktan Eğitim! Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı

20 Yaş Altı Yasağı Ne Zaman Bitecek? Uzaktan Eğitimde 31 Aralık Detayı

 

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum