Cumhurbaşkanından İstihdam Müjdesi Aylık 666 TL Destek

Cumhurbaşkanından İstihdam Müjdesi Aylık 666 TL Destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı TOBB’da düzenlene ekonomi şurasında açıkladı. İstihdam seferberliği 2017 sonuna kadar işe alınacak her yeni işçi için aylık 666 lira prim desteği verilecek. Haberin Detayında...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salı günü TOBB’da düzenlenen Ekonomi Şurası’nda Bizim ne yapıp edip mart dönemi içerisinde işsizlik oranını aşağı çekmemiz lazım sözlerinin ardından dün olağanüstü hal kapsamında yayımlanan 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile istihdamı artırmak için teşvik kararı çıktı.

İstihdamın sağlanması için işverenin yeni işe aldığı işçinin aylık maliyeti 2 bin 88 liradan bin 314 liraya düşecek. 687 sayılı KHK uyarınca 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak ilave işçiler için aylık prim ödeme gün sayısının 22.22 ile çarpılması sonucunda bulunacak tutarda işverene destek ödemesi yapılacak olup yeni istihdamlar sağlanmış olacaktır.Buna göre yüzde 11.8 oranına ulaşan işsizliği azaltmak amacıyla yeni işe alınacak işçiler için devlet bu yıl ayda 773.47 liraya varan prim ve vergi desteği sağlayacak. Asgari ücretli bekar bir işçi için 93.32 lira gelir vergisi, 13.49 lira da damga vergisi olmak üzere 106.81 lira vergi ödeniyor. İşverenler bu sene işe alacakları yeni işçi için yıl sonuna kadar bu ücretlere de ödeme yapacak.

Rakamların belirlenmesi üzerine bu rakam 30 gün üzerinden işçi başına aylık 666.66 lira destek anlamına geliyor. Bu destek işçi için ödenmesi gereken sigorta primi ve işsizlik sigortası fonu primine mahsup edilecek kalan tutar ise nakit olarak ödeme yapılacaktır. İşveren normalde asgari ücretli bir işçi için 577.69 lira tutarında işçi-işveren sigorta primi ve işsizlik sigortası fonu primi ödüyor. Bu tutar 666.66 liralık destekten düşüldükten sonra kalan 88.97 lira işverene nakit olarak ödenecek.

Söz konusu destek ödemesi 1 Şubat 2017 tarihinden itibaren işe alınacak yeni işçiler için yapılacak ve 31 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecektir. Şubatta işe alınan işçi için 11 ay, martta işe alınan için 10 ay şeklinde olmak üzere destek ödemesi yapılacak. İşçilerin İş kur’a kayıtlı işsizler arasından alınması gerekecek. Bu anlamda iş arayan kişilerin iş kur kayıtlarının bir an önce yaptırmaları gerekmektedir.

Teşvikten yararlanabilmek için işçinin son üç ayda o işverene bağlı olarak sigortalı çalışmamış olması koşulu aranacak. Aralık ayında 3 işçisi bulunan bir işveren, ilave olarak yeni bir işçiyi işe alırsa destek ödemesinden yararlanabileceklerdir. Ayrıca ilave alınacak işçi sayısında sınırlama olmayacak.

Teşvik en çok niteliksiz gençlere yarayacak gibi görünmektedir. İş kur’a kayıtlı 2.3 milyon işsiz arasında en büyük grubu nitelik gerektirmeyen mesleklere mensup kişiler oluşturuyor. 875 bin kişi bu grupta yer alırken, yaş grubu olarak da en çok 15-29 yaş arası öne çıkıyor. Bu yılın sonuna kadar işverene verilecek destek ödemeleri için işe alınacak işçinin İş kur’a kayıtlı işsiz olması şartı var. Aralık 2016 itibarıyla İş kur’a kayıtlı 2.3 milyon işsiz bulunuyor. 773 liralık desteğin 666 lirası İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.