Danıştay Karar Verdi Her Memura Kim Ceza Verebilir

Danıştay Karar Verdi Her Memura Kim Ceza Verebilir

Hatay’da gündeme gelen bir dava, Danıştay’a kadar taşındı. Danıştay da Müsteşar’ın en üst yetkili olduğunu ve doğrudan ceza verebileceğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Hatay’da Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi’nde başhekime doğrudan kınama cezası verdi. Bunun üzerine de başhekim bu olayı Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Bölge İdare Mahkemesi’nin davayla ilgili değerlendirmeleri sonucunda Disiplin Kurulu yönetmeliğinde yer alan hükümlere rağmen, Bölge İdare Mahkemesi müsteşarın doğrudan ceza veremeyeceğini iddia ederek kararı bozmuştu. Danıştay savcısının itirazının değerlendirilmesi sonucu Danıştay 12. Dairesi bir karar verdi.

Başhekime kınama cezası verilmesinin sebebi ise Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi’nde 2009 yılı ile 2010 yılının yedi ayında döner sermaye bütçesinin mal alımları bölümündeki ödeneklere göre yapılan doğrudan temin harcamalarının 4734 sayılı Kanun’un 61/(ı) maddesinde öngörülen %10 oranını aştığının ve bu konuda kamu ihale kurumundan da izin alınmadığının sabit olduğu ve bu alımları hastane başhekimi sıfatıyla onaylaması nedeniyle başhekim hakkında kınama cezası verilmişti.

Danıştay 12. Dairesi’nin verdiği karara göre, müsteşar doğrudan istediği memura ceza verebilme hakkına sahip. Bu anlamda Danıştay 12. Dairesi, Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını yanlış bulmuştur. Yani müsteşarlar, bulundukları kurumlarda en üst disiplin amiri olarak görev yapmaktadır.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.