DANIŞTAY PTT Mülakatlarını Kaldırdı

DANIŞTAY PTT Mülakatlarını Kaldırdı

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Posta ve Telgraf Şirketi Anonim Şirketinin sadece sözlü sınav puanıyla personel almasına imkan tanıyan 2015 tarihli yönetmelik düzenlemesini iptal ettiği açıklandı. Yeni ilanların yayınlanması için yeni düzenleme yap

Posta ve Telgraf Şirketi Anonim Şirketi sadece sözlü sınavla personel alımı yapmaktaydı. Bu uygulaması DANIŞTAY tarafından verilen bir kararla iptal edildi.

Danıştay PTT personel alımları için İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından önemli denecek bir karara imza attı.

Danıştay İDDK 'nın yapılan itiraz ile inceleme sonucunda 2015 yılında yapılan yönetmelik ile, "yazılı ve/veya sözlü sınavla personel alınmasına" imkan sağlayan yönetmelik hükmünü, sadece sözlü sınavla personel alımına imkan verecek şekilde değiştiren 2015 tarihli yönetmelik değişikliği iptal etti.

PTT bu süreçte 6 ayrı ilan ile personel alımı yaptı. Yayınlanan ilanlarda toplam 6 bin 746 aday alınacaktı. En son yayımlanan 2 bin 500 kişilik personel alımında süreçleri halen tamamlanmadı.

Danıştay tarafından iptal edilen bir diğer husus ise PTT Çalıştırılacak İdari Hizmet Sözleşmeli Personel Hakkında Yönetmeliğin, 3 maddesi hakkında yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Y.D. kararı verilen düzenlemelerden birisi de, idari hizmet sözleşmesi imzalayan müdür yardımcısı, uzman, amir, teknik amir, teknik uzman ve istatistik kadrolarında çalışanların sınavsız olarak şube müdürü veya müdür pozisyonlarına atanmasına imkan sağlayan düzenleme oldu. Danıştay bu düzenlemenin, personeli idari hizmet sözleşmesini seçme yönünde zorlayıcı bir sonuç doğuracağını belirtti.

Bu düzenleme ardından son 2 bin 500 personel alımıda zora girdi. Yönetmeliğin ilgili maddesi geçersiz olduğu için sözlü sınav yapılamayacak.

PTT 'nin  tekrardan bir düzenleme yapması veya 2015 öncesi yönetmelik maddeleri ile (sözlü ve yazılı sınav) PTT personel alım ilanı yayınlanması beklenmektedir.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum