Danıştay ve Yargıtay Kararlarına göre Mülakatlar Kaldırılıyor mu?

Danıştay ve Yargıtay Kararlarına göre Mülakatlar Kaldırılıyor mu?

Yeni alımlarda yayınlanan bazı ilanlarda mülakat değil sadece KPSS sıralaması ve yazılı sınav ile alım gerçekleşiyor. Peki mülakatlar kaldırılıyor mu?

Kamu Kurumlarına Devlet Memuru Alımlarında mülakat sınavlarının bazılarına esastan bazılarına uygulama yanlışlığı denilerek sınavları iptal etti.

Bilindiği üzere Kamu Kurum ve Kuruluşlarına alımlarda getirilen Uygulamalı sınavın yanı sıra sözlü sınavların bazılarını iptal etti. Gelişmeler üzerine bazı uygulamalı sınavlar (Zabıt katibi gibi) alımlara KPSS sınav sonucu 70 puan ve üzeri alan herkes girebilmekte.

PTT alımlarında sınava başvuru sürecinde yaşanan olumsuzluklarda göz önüne alınıp Danıştay kararı ile yürütmenin durdurulması gerektiği kararı üzerine başvuran ve başvuramayanlar arasından bazı mağduriyetler oluşmuştur.

Danıştay kendi alımlarında bile 20 katı aday çağrılır ibaresi düştü. Yani Danıştay başkanlığına alımlar yapılırken mülakat sınavını kaldırdı. Ayrıca mülakat sınavlarında eşitlik sağlanması üzerine sınav soruları önceden hazırlanma ve videoya çekme yolu ile alımların eşitlik adına yapılmasına karar vermiştir.

Danıştay personel alımı açıktan atama ilanlarına başvuran adayların arasından puan sıralamasına göre 20 katı aday sınava hak kazanacak. Bu mevzuat hükmü geriye doğru açılan sınavlarda kullanılabilir ibaresi yer almıştır.

Örnek verilecek olursa Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen alımlarında mülakat (Sözlü Sınav) ile alımlarını sonuçlandırıyor. Bu alımların ve kamu dairelerine memur alımlarında mülakatların kaldırılması adaylar tarafından istenilen en belirgin olanıdır. Bütün adayların bu konuda beklentileri tabiki mülakat sınavlarının kısmi sınavlarda değil tamamen kaldırılması yönünde.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.