Danıştay Zorunlu Trafik Sigortası İptal Kararı

Danıştay Zorunlu Trafik Sigortası İptal Kararı

Danıştayın Kararı ile Zorunlu Trafik Sigortasında Kusurlu Araç Sahiplerine yönelik olarak Sigorta Şirketlerinin tahsil ettiği maddi hasara yönelik iptal kararı

2015 yılında zorunlu trafik sigortası genel şartlarında değişiklerin bir çoğu Danıştay’ın kararı ile iptal edilmişti. Bu değişiklilikler sonrası trafik sigortaları Danıştay’ın iptali araç sahiplerine sigorta şirketlerinin primlerini artırarak sanki vatandaşa ceza kesilmiş gibiydi.

2016 yılına gelindiğinde ise pirimler %200’ler de artış göstermiş ve araç sahiplerini pirim ödemelerinde zor durumda bırakmıştır. Ancak Maliye Bakanı Mehmet Şimşeğin ve hükümetin sigorta şirketlerinin indirim yapmasını yapmadığı taktirde yaptırım uygulayacağını söylemesi üzerine bir çok sigorta şirketi indirim yapmayacaklarını ancak zamda yapmayacaklarını açıkladılar.

Bu %200’ lük artışın nedenini sigorta şirketleri nasıl açıklamıştı. Sigortacılar bu durumu bazı sürücülerin kaza yapmadan kaza yapmış süsü vermiş gibi göstererek çok yüklü miktarda kayıp bulunuyordu. Alkollü araç kullanımlarında kaza yaparak sahtecilik yapanlar, hasar tespitinde sahte hasar oranının çok yüksek olduğunu ve bunun % 18 gibi seviyede olması ve bu kayıpların diğer sürücülere maddi külfet getirdiğini bu suistimaller ile ilgili olarak mümkün olduğu kadar tedbirimizi aldık.

Danıştay’ın son iptal kararı ile karşılıklı olarak kaza yapmış ancak sigorta şirketleri kusuru olmayan ancak maddi ve manevi zarar görmüş sigortalının masraflarını karşılayarak mağduriyeti gidermekte. Mağduriyeti giderilen sigortalıyla kaza yapan araç ise kusurlu bulunduğundan dolayı sigorta şirketinin ödemiş olduğu tüm masrafı kusurlu taraftan tanzim ediyor ve mağdur bırakılıyordu.

Bunun yanı sıra Danıştay’ın aldığı kararlar arasında bulunan araç değer kaybı ile devrim niteliğinde karara imza atarak bu değer kaybı büyük ve küçük onarımların tümü dahil olmak üzere sigortalı aracın tümden değer kaybını karşılamak zorundadır.

Danıştay iptal kararı ne anlama geliyor. Danıştayın vermiş olduğu karar ile zorunlu trafik sigortası primleri etkilene bilir. Bunun nedeni olarak, karşılıklı olarak kazaya bulaşmış araçlardan kusurlu olandan tahsil edilebiliyordu. Fakat bu iptal ile araç sigortalarında yeni düzenleme ile tavan fiyat uygulamasının üstüne çıkma oranı yüksek görünmekte.

Hatalı sürücüden tahsil edilen karşı ödemeli kazalarda sigorta şirketleri bun dan böyle kusurlu taraftan yapmış olduğu masrafı tahsil edemeyecek olup bunu kıstaslara bağlandı. Kusurlu sayılmayan alkollü araç kullanmak ve ehliyetsiz olarak araç kullanmak bunların dışında kalacak.

 

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.