Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Eğitim Uzmanı Abdullah Doğan

Darbe İhtimali Tamamen Bitti mi?

Ülkemizde darbe ihtimalinin bitip bitmediğini anlamak için; ülkemizdeki darbe geçmişine bakıp, 15 Temmuzda ki darbe girişiminin iyi analiz edilmesi gerekir. Türk Milleti, Anayasal düzene geçtikten bu yana, darbelerle sık sık karşı karşıya kalmıştır.

İlk darbe, ittihat ve terakki bozuntuları tarafından 2.Abdulhamit Han’a yapılmıştır. Bu darbe, 600 yılı aşkın bir zaman dünyada adaleti sağlayan Osmanlı Devleti’nin birkaç yıl içerisinde yıkılmasını sağlamıştır. Sonraki süreçte, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti devleti kurulmuş 1950 yılına kadar demokrasi askıya alınmıştır. 1950 yılında genel seçimlere birden çok partinin katılması ile halk kendini yönetmeye başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk seçilmiş hükümeti iş başına geliyor ve büyük çapta işler başarması sonucu şer ittifaklarını rahatsız ediyordu. Şer şebekeleri, 27 Mayıs 1960 tarihinde meşru hükümete darbe yaparak, mevcut hükümetten rahatsız olduklarını açık bir şekilde belli ediyordu. Bu tarihten sonrada nerdeyse; her 10 yılda bir ülkemizde çeşitli darbeler yapılmıştır.

28 Şubat darbesinden sonra, Kasım 2002’de Türk Milleti yeniden istediği hükümeti iş başına getiriyordu. Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir sayfa açılmıştı. Birçok proje hızlı bir şekilde hayata geçiriliyor, ülke tarihinde görülmemiş hizmetler yapılıyordu. Şer şebekeleri yine rahatsız olmuş ve 2007 yılında askerin siyasete müdahalesini sağlamışlardır. O yıllarda hükümetin dik duruşu sayesinde bu belada bertaraf ediliyordu. Bir daha kimsenin darbeye teşebbüs edemeyeceği düşünülürken; 15 Temmuz tarihinde ülke tarihinde hiç görülmediği kadar adi bir darbe girişimi ile karşı karşıya kaldık. Bu alçak darbe girişimini yüce ALLAH’ın yardımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve büyük Türk Milleti’nin çabaları neticesinde geri püskürttük.

Darbe girişimi olasılığına karşı millet olarak 15 Temmuz tarihinden bu yana sokaklarda demokrasi nöbetindeyiz. Şu günlerde en çok merak edilen soru darbe olasılığının bulunup bulunmadığı? 15 Temmuz darbesini dışardaki şer şebekelerinin içerideki işbirlikçileri tarafından yapıldığı düşünüldüğünde darbe riskinin bitmediği çok açık ve net görülecektir. Batılı şer şebekeleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığını istemedikleri için farklı şekillerde ülkemizi karıştırmaya çalışacaklardır. Çünkü bu şer şebekeleri şuanda ülkemizde istedikleri gibi at koşturamıyorlar. ALLAH’a şükürler olsun ki, Recep Tayyip Erdoğan gibi zalimlere meydan okuyan bir liderimiz var. Bu yüzdendir ki batılı şer şebekeleri yönetimi değiştirmek istiyorlar.

Hiç olmadığı kadar bu ülkenin bugün birliğe beraberliğe ihtiyacı var. Bu süreçte yapılması gereken, meşru hükümete destek vermek yardımcı olmaktır. Özellikle de muhalefet parti liderlerinin konuşmalarına daha çok dikkat etmeleri birlik mesajı vermelilerdir. Hükümete düşen görev ise; kamudaki tüm atamaları liyakat esasına dayalı yapması ve her konuda adaletli bir yol izlemesidir. Eğer bu şekilde bir ve beraber olursak millet olarak yakın zamanda tarih yazarız. Yok, şahsi menfaatler için ülkenin geleceği tehlike altına atılırsa hiçbir zaman tam anlamıyla bağımsız olamayız. Rabbim bu milletin iradesine, darbe yapmaya çalışanlara fırsat vermesin. Bakalım Mevla’m neyler neylerse güzel eyler. Selam ve dua ile.

İletişim Mail : abdullahdogan.44@yandex.com

İletişim Telefon : 05437369660

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum