Davutoğlu İle Erdoğan’ın Arasını Açan Olaylar

Davutoğlu İle Erdoğan’ın Arasını Açan Olaylar

Dün akşam saatlerinde Beştepe’de; Erdoğan ile Davutoğlu arasında yapılan görüşme 1 saat 40 dakika sürmüş, görüşmeye ilişkin açıklama yapılmamıştı. İkili arasındaki görüşme bittikten sonra Ak Parti’nin olağanüstü kongreye gideceği ve Ahmet Davutoğlu’nun ad

Dün akşam saatlerinde Beştepe’de; Erdoğan ile Davutoğlu arasında yapılan görüşme 1 saat 40 dakika sürmüş, görüşmeye ilişkin açıklama yapılmamıştı. İkili arasındaki görüşme bittikten sonra Ak Parti’nin olağanüstü kongreye gideceği ve Ahmet Davutoğlu’nun aday olmayacağı konuşulmaya başlandı.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün saat 11:00 MKYK’yı toplayarak, MKYK sonrası açıklama yapılması bekleniyor. Vatandaşların en çok merak ettiği konu; Erdoğan ile Davutoğlu’nun bu noktaya nasıl geldiği. Bütün işler yolunda giderken, hükümet 1 kasım seçimleri öncesinde verdiği vaatleri tek tek yerine getirmeye başlamış ekonomide işler iyi giderken böyle bir durum vatandaşları hayal kırıklığına uğratmıştır.

Bu haberimizde; Erdoğan Davutoğlu ikilisinin 21 aylık süreçte fikir ayrılıklarını belirtmeye çalışacağız. Davutoğlu’na mesaj ilk günden verilmişti aslında. Çünkü Ak Parti olağan kongresinden bir gün önce Genel Başkanlık için Binali Yıldırım’ın aday olacağı ve 900 delegenin imzasının toplandığı konuşulmuştu. Bu söylentiler kimse tarafından yalanmamıştı. Gerek Ak Parti MKYK Üyelerini belirleme de gerekse de milletvekili ve il ilçe başkanlarını belirlemede Davutoğlu’na söz bırakılmamıştı. Davutoğlu böyle bir ortamda genel başkan seçilmişti.

İkilinin bir başka görüş ayrılığı da Hakan Fidan’ın, 7 Haziran seçimlerindeki milletvekilliği adaylığı idi. O günlerde MİT Müsteşarı Hakan Fidan görevini bırakıp 7 Haziran seçimleri için milletvekili aday adayı olmuştu. Ancak Erdoğan, Hakan Fidan’ın milletvekili adaylığına sıcak bakmadığını belirttikten sonra, Hakan Fidan milletvekilliğinden vazgeçmiş görevine geri dönmüştü. Bir başka görüş ayrılığı da şeffaflık paketinde yaşanmıştı. Davutoğlu başbakan olur olmaz üzerinde çalıştığı kamuda şeffaflık paketi de iki isim arasında en net görüş ayrılıklarının yansıdığı bir başlıktı. Tüm siyasilerin mal bildiriminde bulunmasının yanı sıra bakanlıklarla belediyelerin imar kararlarında bazı düzenlemeler yapılması planlanıyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe'ye çağırdığı bazı AK Partili isimlerle görüşmesinde, "Mal bildirimini il ve ilçe başkanları düzeyine indirirseniz, bu görevi üstlenecek kişiyi bulamazsınız" demiş ve bu paket o günlerde hayata geçmemişti. Ancak Başbakan Davutoğlu seçim sonrasında Siyasi etik kanunu ve siyasetin finansmanında şeffaflık öngören kanun tasarısını Hükümet'in eylem planı içinde yeniden gündeme getirmiş, siyasi etik yasası hâlen Meclis Genel Kurulu gündeminde bulunuyor.

İkili arasındaki bir başka görüş ayrılığı da; çözüm süreci esnasında Dolmabahçe Açıklaması ve görüşmeleri olmuştu. En büyük sıkıntı yaşanan konu; AK Parti MKYK'sının teşkilâtları atama yetkisini Genel Başkan Davutoğlu’ndan geri almasıyla oldu. Bazı MKYK üyeleri bir süredir içlerinden birinin ifadesiyle Teşkilâtların genleriyle oynanmasından rahatsızdı. Bu rahatsızlık teşkilâtlara atama yapma yetkisinin Genel Başkan ve teşkilatlanmadan sorumlu genel başkan yardımcısından, MKYK'ya devredilmesiyle sonuçlandı.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.