Dershanede Çalışılan Sürelerin Memurluğa Etkisi

Dershanede Çalışılan Sürelerin Memurluğa Etkisi

Dershanelerde daha önce çalışan bir kişinin memuriyete veya öğretmenliğe atanması halinde nasıl etkileyecek.

Devlet memurları kimi zaman atanmadan önceki dönemlerinde özel sektörde çeşitli hizmetlerde görev almıştır. Bu kişiler devlet memurluğuna atandıktan sonra da çalıştığı o sürelerin kendisi için önem oluşturup oluşturmadığına bakar. Bu sayede kademe ilerlemesine sahip olmak ister.

Devlet Memurluğu Kademe İlerlemesi

Devlet memurluğunda geçirdiğin yıla esasen kademe ilerlemesi alırsın. Bu durumda her kademe ilerlemesi sonucunda devlet memurlarının maaşlarında da bir ilerleme söz konusu olur. Bu nedenle memuriyetler maaş ve diğer haklar bakımında memuriyet kademesi ilerlemesi oldukça önemlidir.

Devlet memurluğunda 3 kademe ve dereceler bulunur. Her yıl çalışılan yılı doldurulması ile birlikte bir kademe ilerlemesi içerisine girilir. Üç yıl boyunca kademesi ilerleyen memurun; üç yıl sonunda ise derecesi değişir. Bu sayede de devlet memurluğunda bir ilerlemeye sahip olur. Çünkü kademe ve derece ilerlemesi devlet memurluğunda oldukça önemlidir. Maaşların artışı ve bir takım sosyal haklar derece ilerlemesi ile devlet memuruna sağlanır.

Dershanede Çalışmanın Kademe İlerlemede Etkisi

Dershanede çalışan pek çok kişi devlet kurumuna geçtikten sonra kademe ilerlemesinin mümkün olup olmadığını merak eder. Devlet memurları yönetmenliğinde bu konu ile ilgili bir takım değişiklikler yapılmıştır. Yapılan değişiklikler sonucunda da dershanede çalışmanın memur kademesine etki etmesinin önü açılmıştır. Ancak bu durumda bir takım etmenler ve yönergeler bulunur. Belirtilen şartlar altında dershanede çalışma aylık kademe ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Yapılan yasa değişikliğine göre dershanede 12 yılı geçmeyen hizmet süresinin 2/3’ ü kadarı için her yıl bir kademe ilerlemesi hakkı tanınmıştır. Ancak bu haktan yararlanmak için mutlaka MEB emrinde görev yapmak gerekmektedir. Yani dershanede çalıştıktan sonra MEB emrinde görev yapanlar, kademe ilerlemesi alırken diğer devlet kurumlarında çalışanlar bu haktan yararlanamaz.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.