Devlet Kurumlarını Özelleştirme Tasarısı Kabul Edildi

Devlet Kurumlarını Özelleştirme Tasarısı Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonun’da kabul edilen tasarıyla, 100’den fazla kuruma özelleştirme seçeneği gelecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu kabul ettiği tasarıyla, aralarında PTT, TÜTİBAK, Atatürk Orman Çiftliği, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kurumlarından bulunduğu 100’den fazla kuruma özelleştirme imkanı tanıdı. Bu kurumlar, sahip olduğu varlıkları özelleştirme idaresine devrecedecek ve ihale yasası dışında özelleştirme imkanı tanınacak.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı, PTT, TRT, İller Bankası, TÜBİTAK, Milli Piyango, DSİ, YURTKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü, Spor Genel Müdürlüğü gibi 100’den fazla kuruma özelleştirme yolu açılmış olacak.

Özelleştirme yolunun açılmasını sağlayan yasa tasarısı geçen günlerde kabul edilen torba yasa tasarısının 35. maddesinde yer alıyor. Söz konusu kabul edilen yasa tasarısı ile, ticari amaçlı kuruluşlardaki hisseler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bildirilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da Hukuk Mşaviri Mehmet Kilci’nin açıklamalarına göre, özel bütçeli kuruluşlara dair herhangi bir düzenleme yapılmadı.

Yayınlanan torba tasarısıyla özelleştirebilmesi için düzenleme yapılan kurumlar arasında, Atatürk Kültür Merkezi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, TRT, Devlet Hava Meydanı İşletmesi Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, GAP Başkanlığı, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kurumlar yer aldı.

CHP’li Aykut Erdoğdu ise bu maddeyi sert bir dille eleştirdi ve düzenlenmiş olan bu madde ile bütün devletin satılabileceğini iddia etti.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.