Devlet Memurları Kanunu 657 Tarih Oluyor

Devlet Memurları Kanunu 657 Tarih Oluyor

Hükümet, Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapmak üzere düğmeye bastı. Köklü bir değişikliğe gidecek olan hükümet, bakın neleri değiştiriyor…

Hükümet, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ nda değişikliğe gidiyor. Bu değişiklikler arasında devlet memurlarına ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkmış oluyor.

“Devlet memurluğu” tanımını değiştirecek olan hükümet, sistemi tamamen yenileyecek. Eğer muhalefet partileri de bu değişikliğe destek verirse kamu personeli çalışanlarını önemli değişiklikler bekliyor. Değişikliklerin başında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan “devlet memuru” kavramı yerine “kamu çalışanı” terimi kullanılacak.

Artık sözleşmeliler, işçiler, memurlar hepsi tek çatı altında toplanacak. Bu çatının adı da “kamu çalışanı” olarak adlandırılacak. Kamu çalışanı dendiği zaman sadece memur değil işçisinden sözleşmeli çalışanına kadar tüm çalışanlar akla gelecek. Bunun devamında da 657 sayılı kanunda büyük değişikliğe gidilerek bu kanun tamamen yenilenmiş olacak.

Yeni gelecek olan düzenlemeyle devlette kamu çalışanı çatısı altında çalışmaya başlayan personellerin ömür boyu iş garantisi olmayacak. Eskiden devlet memurluğuna girenler, devlete karşı ağır bir suç işlemedikçe memuriyetten atılmıyordu. Şimdi ise memuriyetin garantisi olmayacak. Memurlar gerektiği zaman kolaylıkla işten çıkarılabilecek. Ayrıca mahkeme ile dönüşlerde zorlanacak.

Memurlar, bilindiği üzere eş durumu nedeniyle bir şehirde toplanıyordu. Devlet, yeni getireceği yasa tasarısıyla da bunun önüne geçecek. Eş durumundan dolayı bir şehirde birikme önlenmiş olacak. Hemşire, imam gibi hizmet sınıfı çalışanlar, meslek çalışanı olarak adlandırılacak. Diğer memur olanlar, büro çalışanı olacak. Terör örgütüyle yakınlığı tespit edilen memurlar kolaylıkla memuriyetten uzaklaştırılacak.

Bir diğer önemli gelişme ise işe alımlarda sözlü sınav yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı da sözlü sınav yapacak kurumlar arasında yerini aldı. Kamuda 22 bin öğretmenin görevden uzaklaştırılması sonucu 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak olan Milli Eğitim Bakanlığı, sözlü sınavla bu alımları gerçekleştirecek.

Kaynak:isilanlarikariyer.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.