Devlet Memurlarının Çalışmasını Düzenleyen 657 Sayılı Kanun Değişiyor

Devlet Memurlarının Çalışmasını Düzenleyen 657 Sayılı Kanun Değişiyor

Özellikle de, devlette örgütlenen paralel yapılanmanın ortaya çıkması ile birlikte sesli bir şekilde; devlet memurlarının çalışma hayatını düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun değiştirilmesi gerektiği konuşulmaya başlanmıştı.

Özellikle de, devlette örgütlenen paralel yapılanmanın ortaya çıkması ile birlikte sesli bir şekilde; devlet memurlarının çalışma hayatını düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun değiştirilmesi gerektiği konuşulmaya başlanmıştı. Paralel yapılanmasının kamudaki birçok elemanını işten atmak için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değiştirileceği sinyali hükümet tarafından verilmişti. Bu konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir televizyon programında açıklamalarda bulunmuş; paralel yapı mensupları ile etkin mücadele edebilmek için 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine devlet memurlarının iş güvencesinin elinden alınacağı haberleri üzerine yetkili sendika Memur Sen başta olmak üzere; hükümetin memurun iş güvencesine dokunmalarına müsaade etmeyeceklerini bildirmişlerdi.

Uzun zamandan beri konu ile ilgili hükümetten herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Bugün Maliye Bakanı Naci Ağbal katılmış bir televizyon programında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun değişeceğinin sinyalini verdi. Maliye Bakanı Ağbal, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu değişecek mi? Sorusuna şöyle cevap verdi: Kamu hizmetleri daha kaliteli olacaksa çalışanla olacak. Kamu yönetim reformuyla, kamu personeli rejimi reformu birlikte yapılması gereken reformlardır. Hizmeti sunanla alan arasında denge kurmak istiyoruz. Hizmetin kalitesini öne koyan bir çalışma ortamı olacak. Bu reform ülkenin geleceği için önemli bir reform. Herkes bugün sendikalar da sosyal taraflar da hizmet alanlar da böyle bir reform yapılmasına inanıyor kolay değil ama.

Bakan Ağbal’ın bu cevabı, hükümetin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun değişikliği hazırlığı içerisinde olduğu anlaşıldı. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda nasıl bir değişikliğin yapılacağı şimdiden milyonlarca memurun merak konusu oldu.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.