Devrim Niteliğinde İşçiler Tazminatı Dava Açmadan Alacak

Devrim Niteliğinde İşçiler Tazminatı Dava Açmadan Alacak

Adalet Bakanlığının hazırlamış olduğu yeni iş kanunu tasarısı ile işçi ve işverenin yıllarca mahkeme köşelerinde hak aramaya son veriliyor. Tasarıya göre iş kanunu çerçevesinde işçinin tazminatı 3 hafta gibi kısa süre içerisinde ödenecek, ayrıntılara göz.

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan İş kanunu tasarısına göre işveren ile işçinin uyuşmazlığı halinde uyuşmazlığa gitmeyi zorunlu kılmakta. Buna göre 3 hafta içerisinde uyuşmazlık sağlanamadığı taktirde dava açma hakkına sahip olacak. Böylelikle yıllar yılı süre gelen davaların önüne geçilecek.

Arabulucuya başvurunun şartlarından en önemlisi uyuşmazlıklarda öncelik arabulucu devrede olacak ve 3 hafta içerisinde sonuçlanacak. İşçi ve işveren bireysel veya toplu sözleşmeye bağlı olarak çalışan tazminatı iade taleplerinde dava açabilmesinin önünde arabulucuya gitmiş olma şartı aranmaktadır.

Kanun taslağına göre işçi ve işverenin korunması ve yıpranmaması hedeflenmektedir. Ayrıca kanun tasarısının kabulü ile birlikte 3, 5 Milyon gibi büyük rakamlarda seyreden uyuşmazlığın mahkemelere taşınması sebebiyle, Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı gibi reform niteliğindeki bu taslak ile birlikte işçinin’ de bu anlamda mağduriyeti kısa zamanda çözüme kavuşmuş olacak.

Başvuru nasıl yapılacak, işçi ve işverenin uyuşmazlığı halinde en geç bir ay içerisinde arabuluculuk başvurusunda bulunması gerekmekte. Taraflara ikamet ettiği yerlerde arabuluculuk bürosu bulunması halinde her hangi birine başvuruda bulunabilecekler. Ayrıca arabuluculuk bürosu bulunmayan yerlerde ise adalet komisyon tarafından görevlendirilmiş sulh hukuk mahkemeleri yazı işleri müdürlüğüne başvuruda bulunacak.

Arabuluculuk için sulh mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvuruda bulunan taraflara arabulucu tayin edilecek ve arabulucu görevlendirilmesiyle birlikte çözüm için taraflara iletişim vasıtalarıyla bilgilendirerek toplantı daveti yapacak.

Arabulucunun devreye girmesiyle birlikte 3 haftalık süreç başlamış olacak. Arabulucu tasarının vermiş olduğu yetkiye göre 3 hafta olan süreç en fazla 1 hafta uzatılabilecek. Bu sürecin 1 günde tamamlanması veya en geç 1 ayda sonuçlanmasını zorunlu kılmaktadır. Arabulucu ile görüşmelerde uzlaşı sağlanamaması halinde ise taraflar iki hafta içinde dava açma hakkına sahip olacak.

2013 yılında Adalet Bakanlığı tarafından arabuluculuk sisteminin devreye girmesi ile birlikte mahkemelere gitmeden 10 Bin 500 dosyanın arabulucular tarafından 9 Bin 807’ sinin 1 gün içerisinde çözüme kavuşturulduğunu aktarıldı. İş kanunu tasarısının devreye girmesi ile birlikte belki yüz binlerce işçimiz uzun soluklu mahkemeler yerine 1 günde işlerini halledecek olması sevindirici bir haber olarak görmekteyiz.

Kaynak:www.KamuPersoneliAlimi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.