Doktor Tunahan Kılıç

Doktor Tunahan Kılıç

DİRİLİŞ ERTUĞRUL VE KAMUDA LİYAKAT

Şüphesiz son dönemlerde adından sıkça söz ettiren ve yayınlandığı gece tüm rekorları alt üst eden oldukça başarılı mesajlar ile halkın beğenisini kazanan bir dizi oldu Diriliş Ertuğrul. Çok önceden tarihimizi doğru anlatan bu gibi dizilerin varolması ülkemizde şuurlu bir nesil yetişmesinde önemli katkılar sağlayacağı aşikârdı. Ama maalesef ülke tarihimize kara bir leke olarak geçecek olan lüks jeep ve havuzlu villalı vb. aşiretvari doğu dizileri ve evlenme programları toplumun psikolojisini ve aile yapısını bozmaktan, ahlaksızlık aşılamaktan öteye gidemedi.

Geçenlerde bir ödül töreninde de pek ciddiye alınmayan tavırlarla aşağılanmaya çalışılan aslında Diriliş dizisi değildi. Onu izleyen kesime yapılan aşağılık bir propaganda idi. Dirilişi, diriliş ruhuyla izleyip her hafta zirveye taşıyan vatandaşları hakir görmekten başka bir şey değildi.. Tabi halk geri durmadı,  gerektiği tepkiyi gösterdiler. Bu asil milleti hâlâ anlayamamış bir güruh ve kendi milletini aşağılayarak hep kendilerini üstün gören bu tabakanın halk nezdinde artık ilgi çekici olmamaları kendilerini bu ruh haline sürüklüyor maalesef. Her neyse, umarım halkın olabildiğince tepki gösterdiği, sosyal medyada sürekli dile getirdiği şu ahlaksız programlar ve bu programları yapanların reytingi son bulur ve sözüm ona RTÜK bunlara gereken dersi verir.

Konunun kamu ile olan ilgisine gelince; Diriliş Ertuğrul Dizisinin 71. bölümünde, kamuda en çok sorun yaşanan, işi ehline verme olayına vurgu yaparak yine alınması gereken dersler çıkardı.

Dizide, Hristiyan vatandaş ve Osmanlı devletinin kurucusu Ertuğrul Gazi'nin diyalogu şöyleydi:

Ertuğrul Gazi: Belli ki iş bilirsin, defterlerden de hanlı pazardaki esnaftan da dertlerinden de iyi anlarsın

Aleko: Lakin beyim ben Hristiyan'ım

Ertuğrul Gazi: Lakin iyi ve dürüst bir tacirsin. Hz. Peygamberimiz Mekke'yi fethettiği vakit, Kabe'nin anahtarını kendine karşı savaşanlardan Osman Bin Talha'ya verdi.

Artuk bey: Yüce Allah kitabında şöyle buyuruyor. Allah size emanetleri ehlinize vermenizi ve insanlar arasında adaletle hükmetmenizi emreder.

Ertuğrul Gazi: Bizim dinimizde liyakat esastır Aleko. Yeni vazifen hayırlı olsun

İşte ecdadın bu anlayışla neredeyse bin yıl önce temelini attığı Osmanlı imparatorluğunun iş anlayışı böyleydi. Kamu kurumlarında gördüğümüz en büyük sorunlardan biri olan görev verme beceriksizliği yüzünden güzelim ülkemizin güzelim kurumları ziyan oluyor. Maalesef kendi birimleri içinde bile işi anlayan hiç olmadık işlerle uğraşıyor, en olması gereken adamlar en akla zarar işlerle iştigal oluyor. İnşallah bu beceriksizliğe sebep olan yöneticiler bir an önce dinin emrettiği istikamet üzere olurlar. Kim nerede faydalıysa, kim nereyi hak ediyorsa ve kim neyi becerebiliyorsa o işlere ehil insanlar yetkilendirilirler.

Bu vesile ile Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcı ve senaristi Mehmet Bozdağ’ı da tebrik ediyorum. Allah güç versin kendisine. Okuduğum bir dergide bahsettiği üzere sürekli kitap okuyarak, kaynak araştırarak her bir dakikasını boşa geçirmeden hazırladığı ve izleyicilerin beğenisine sunduğu dizinin devamını diliyorum. Verdiği alt algısal mesajlar ile de birilerine ilham olmasını ve ecdadın izinden gitmesini temenni ediyorum.

İletişim Mail : kilic_tunahan@hotmail.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.