Dışişleri 40 Meslek Memuru 40 Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alacak

Dışişleri 40 Meslek Memuru 40 Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alacak

Dışişleri Bakanlığı 40 aday meslek memuru ve 40 konsolosluk ve ihtisas memur alacağını yayınladı. Bakanlık toplamda 80 kişi alımı başvuruları 26 Ekim tarihinde sona erecektir. Memur alımı başvuruları nasıl yapılacak.

Dışişleri Bakanlığı 80 memur alım ilanı yayınladı. Bakanlık 40 aday meslek memuru alımı 40 konsolosluk ve ihtisas memuru alımı olarak yapılacak. Bakanlık alımına başvurular 165 Ekim 2020 tarihinde başlayacaktır. Başvuru yapacak adaylar nasıl ve hangi şartlarda başvuru yapabilmektedir.

Aday Meslek Memurluğu Başvuru Şartları

1 Ocak 2020 tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmamış olan adayların başvurularının geçerli olacağı açıklanırken; Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme, Maliye, Finans, Çalışma Ekonomisi, Tarih, Sosyoloji, Halkla İlişkiler Ve Tanıtım, Psikoloji bölümleri lisans mezunu olan adayların başvuruları kabul edilecektir.

YDS puanlarından asgari olarak Rusça, Arapça, Çince veya Yunanca 75 puan talep edilirken; İngilizce, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce dillerinden ise birinden en az 75 puan almak ön koşulu olduğu açıklanmıştır.

Başvurular 26 Ekim 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 6 Kasım 2020 Cuma günü saat 18:00’de sona erecek olup; adaylar e-Devlet üzerinden online olarak başvuru işlemlerini gerçekleştirecektir.

Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Başvuru Şartları:

Dışişleri Bakanlığı Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu Giriş Sınavı Duyurusu başlığı ile ayrıca yayımlanan güncel kamu personeli başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre; ı 12-13 Aralık 2020 tarihlerinde Ankara’da yapılacak olan yazılı sınav için 16 Kasım 2020 Pazartesi günü başlayacak ve 27 Kasım 2020 Cuma günü saat 18:00’de sona erecek olan başvuru süreci başlatılacaktır.

Adayların başvurularını geçerli bir şekilde tamamlaması için YDS sınav puanı olarak; İngilizceden asgari 85 puan alınması gerekmekte olup; ya da Almanca 80; Rusça, Arapça, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Çince, Japonca ve Yunanca dillerinin birinden en az 70 puan alınması gerektiği beyan edilmiştir.
1 Ocak 2020 itibari ile 35 yaşını doldurmamış olan ve lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelere dahil olan bölümlerden mezun olmak şartı bulunmaktadır.

Başvuru kılavuzu

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.