Diyanet İşleri Başkanlığı 350 Personelini Yurtdışında Görevlendirecek

Diyanet İşleri Başkanlığı 350 Personelini Yurtdışında Görevlendirecek

02 Eylül 2016 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada 350 personelini Yurt Dışında görevlendirileceğini açıkladı.

Diyanet başta Avrupa Ülkeleri ABD, Avustralya, Japonya, Kanada, Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Müslüman Topluluklarının bulundukları ülkelere görevlendirilmek üzere sınavla 350 din görevlisi seçecektir. Personelin görevlendirileceği ülke, bölge ve yerler ihtiyaç durumuna göre Başkanlıkça belirlenecektir. Görevlendirme süresi 1 yıl olup başarılı olunması halinde her defasında birer yıl olmak üzere en fazla 5 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Sınava katılmak isteyen adaylar başvurularını 05.09.2016 ila 23.09.2016 tarihleri arasında mesai saati sonuna kadar yapacaklardır. Başvuracak adayların 2014 yıllında yapılan MBSTS'nin yurtdışı puanından 2015 ya da 2016 yılında yapılan MBSTS'den en az 70 ve üzeri puan almış olması, Bakanlıklar arası Ortak Kültür Komisyonu Kararı ile personel yurtdışında en çok iki kez görevlendirilebilir. Aynı personelin ikinci kez yurtdışında görevlendirilebilmesi için, daha önceki yurtdışı görevini başarılı olarak tamamlamış ve yurtiçi görevine başlamasından itibaren en az 2 yıl çalışmış olması ve başvuru yapanlar arasından en yüksek puandan başlanılarak, ilan edilen görevli sayısının iki katı aday sınava çağrılacaktır.

Bakanlık Mesleki Ehliyet Sınavı sözlü olarak yapılacaktır. Başarılı sayılabilmek için sınav komisyon üyelerinin ayrı ayrı verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az 70 (yetmiş) puan olması gerekmektedir. Mesleki Ehliyet Sınavında başarılı olan adaylar Bakanlıklar arası Ortak Kültür Komisyonunca Yurtdışı Temsil ve Yeterlik Mülakatına alınacak olup mülakat tarihleri Başkanlıkça ilan edilecektir.

Söz konusu sınavı kazanarak öngörülen yabancı dil kurslarını ve seminerleri tamamlamış olup planlamaları yapılmış bulunan personel, geçerli olmayan mazeretler ileri sürerek planlanan göreve gitmekten imtina etmeleri halinde, haklarından feragat etmiş sayılacak daha sonra bu amaçla açılacak yurtdışı sınavlarına en az üç yıl süreyle katılamayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.